BEOGRAD – Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov poručio je danas, u razgovoru sa predstavnicima Udruženja ombudsmana Srbije, da će Ministarstvo snažno podržati platformu širenja lokalnih ombudsmana koja ima za cilj da poveća vidljivost i značaj lokalnih ombudsmani u Srbiji. Žigmanov je istakao da je uloga ovih nezavisnih tela koja štite ljudska prava građana “izuzetno dragocena”.
“Vi ste važan subjekt u arhitekturi ljudskih prava u Srbiji. U tom smislu, želim da vam kažem da niste sami u tome što radite a što ima jasnu društvenu korist. Tu smo da budemo snažna, efikasna i vidljiva podrška u vašem poslu koji je predragocen”, rekao je Žigmanov, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Dodaje da je izuzetno važna kontinuirana i redovna komunikacija i prisutnost predstavnika Udruženja ombudsmana u procesima i aktivnostima na polju zaštite ljudskih prava koje organizuje Ministarstvo.
“Mi smo, sa svoje strane, spremi da svojim učešćem budemo podrška vašim aktivnostima i promociji platforme širenja mreže lokalnih ombudsmana”, rekao je ministar, izražavajući spremnost da Ministarstvo bude spona između lokalnih ombudsmana i drugih državnih institucija u zajedničkom cilju afirmacije i zaštite ljudskih prava građana Srbije.
Državni sekretar Rejhan Kurtović takođe je naglasio važnost nezavisnog organa kakav je ombudsman za zaštitu ljudskih prava stanovništva.
“Nezavisni organi su potrebni naročito na lokalnom nivou jer su oni prva adresa kojoj se građani obraćaju bez obzira da li se radi o problemima diskriminacije, da li im je povređeno neko drugo pravo ili im je potrebna pravna zaštita. Zato treba zajednički da podstičemo lokalne samouprave da u svakoj od njih postoji institucija zaštitnika prava građana, istakao je državni sekretar.
Dodao je da je neophodno angažovanje na afirmaciji i promociji ovih tema pre svega kod omladine koja je slabo informisana o svojim pravima i načinima njihove zaštite.
Predstavnici lokalnih ombudsmana su govorili o izazovima sa kojima se suočavaju, o preprekama u komunikaciji sa lokalnim vlastima na koje ponegde nailaze, te o svojim predlozima i načinima kako sebe da učine vidljivijim, društveno prihvatljivim, a onda i potrebnim u cilju unapređenja i višeg nivoa zaštite prava građana Srbije.
Kako je navedeno u saopštenju, na sastanku su dogovoreni i konkretni načini komunikacije i buduće saradnje.
Sastanku u Palati Srbija prisustvovala je i savetnica u Sektoru za ljudska prava Ministarstva Tanja Srećković, dok su u ime Udruženja sastanku prisustvovali predsednica UOS i lokalna ombudsmanka Grada Novog Sada Marina Popov Ivetić, pokrajinska ombudsmanka i predsednica Etičkog odbora UOS doc. dr Dragana Ćorić, lokalna ombudsmanka Grada Niša i predsednica Upravnog odbora UOS Katarina Mitrovski, lokalni ombudsman Opštine Bačka Topola Miladin Nešić i lokalni ombudsman Starog Grada i predsednik Skupštine UOS Jovan Knežević.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.