Međunarodni dan žena, 8.mart, nastao je kao dan borbe lepšeg pola da se izbori za svoja prava, za svoju ekonomsku, socijalnu i političku ravnopravnost sa muškarcima.
Tako je prvi nacionalni Dan žena obeležen u Americi 28.februara 1909. godine, deklaracijom koju je donela Socijalistička stranka Amerike.
Još davne 1857. godine, 8.marta žene zaposlene u tekstilnoj industriji Njujorka javno su demonstrirale zbog neljudskih uslova rada kao i malih plata kada ih je rasterala policija.
Njihov odgovor je bio formiranje sindikata dva meseca posle, a protesti su nastavljeni i u narednim godinama.
Ubrzo nakon toga dolazi do velikog protesta u Njuorku 1908. godine na kojem je 15.000 žena marširalo ulicama tražeći bolje plate, kraće radno vreme i demokratsko pravo glasa za žene.
Dve godine kasnije u Kopenhagenu (1910 god.) održana je Druga konferencija žena socijalista, inicijator je bila nemačka revolucionarka i feministkinja Klara Cetkin koja ideju nemačke levičarke Luiz Cic sprovodi u delo kada je ustanovljen praznik, Dan žena, simbolično i, u znak sećanja na demonstracije žena u Njuorku i Čikagu od 8.3.1909. godine.
8.mart kao Dan žena prvi put je obeležen u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj 1911. godine, u Srbiji se obeležava od 1914. godine, a Ujedinjene nacije 08.mart zvanično proglašavaju za praznik 1975. godine.
Na opisan način međunarodni Dan žena postao je povod za proslavu onoga što su žene postigle svojim delovanjem kako u politici i ekonomiji tako i u širim sferama života.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.