VOJVODINA – “Poljoprivrednik” je specijalizovani list za selo i poljoprivredu, jedinstven ne samo po tome što postoji i redovno izlazi 67 godina, već i što je ostao list poljoprivrednih proizvođača, nastojeći da prenese čitaocima dostignuća pre svega domaće nauke i struke, koja su primenljiva u proizvodnji. Portal Vojvodina uživo, zajedno sa listom “Poljoprivrednik” prenosiće, do kraja godine, najzanimljivije tekstove iz Poljoprivrednog kalendara 2024. godine.
Poslednjih godina pojedine tradicionalne i novoformirane zadruge u Vojvodini, uz pomoć države, uz ratarsku proizvodnju, sve češće u delu zemljišta kojim raspolažu prelaze i na intenzivnije grane poljoprivrede, konkretno voćarstvo. Među njima je i Zemljoradnička zadruga “Zadrugar” iz Bača, koja je u 2018. godini bila među prvim korisnicima bespovratnog novca države. Reč je o 11,2 miliona dinara u akciji “Petsto zadruga u petsto sela”.
Poslovnu odluku da tri hektara površine, na kojima su uz poštovanje plodoreda godinama sejane ratarske kulture, zamene zasadima trešnje – zadrugari u Baču nisu doneli naprečac.
Uz konsulataciju sa stručnjacima, urađen je pilot-projekat preorijentacije dela ratarske proizvodnje na voćne zasade.
– Nakon što je dobijena pomoć od države i Pokrajine, odlučili smo se, zbog konfiguracije i odgovarajućeg kvaliteta zemljišta, za podizanje zasada trešnje. Prvenstveno što je kod nas nema u dovoljnim količinama na tržištu i ima konstantno dobru izvoznu cenu, rekao je Miloš Vuković, direktor ZZ “Zadrugar”, dodajući da su u sprovođenju projekta imali veliku stručnu pomoć i podršku dr Zorana Keserovića, profesora novosadskog Poljoprivrednog fakulteta.
Za kratko vreme na tri hektara zadružne zemlje, na lokaciji u blizini Dunava, niklo je 5.500 sadnica trešnje, koje su sve pokrivene protivgradnim mrežama i “antifrost” sistemom za odbranu od mraza i drugih vremenskih nepogoda. Iskopani su i bunari za navodnjavanje i kupljena je odgovarajuća prateća mehanizacija.
Prema rečima Vukovića, u opremanje voćnjaka investirano je oko 170.000 evra. Od toga, 20 odsto su sopstvena sredstva Zadruge, a ostalo je dobijeno putem konkursa namenjenih zemljoradničkim zadrugama od Ministarstva poljoprivrede, Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, kao i pomoći Opštine Bač.
Prelazak sa ratarske na intenzivnu voćarsku proizvodnju za zaposlene u ZZ “Zadrugar” iziskivalo je dodatno angažovanje i nadogradnju znanja.
– Svi su bespogovorno prihvatili preorijentaciju proizvodnje, svesni da je to, u našim uslovima, zalog za budućnost i opstanak Zadruge. Pod vođstvom i uz stručnu pomoć prof. Keserovića, uloženo je dosta truda i rada oko uređenja zemljišta za podizanje stabala, kao i da se voćnjak podigne i dovede na nivo održive i profitabilne proizvodnje, kaže Vuković.
Zalaganje prof. dr Keserovića, kao savetodavca na preorijentaciji i pokretanju voćarske proizvodnje u Zadruzi, bazirano je na uvođenju novih tehnologija, ali pre svega povećanju vrednosti zasada po jedinici površine.
Rukovodstvo Zadruge, kao i svi zaposleni, prepoznali su prostom računicom mogućnost za veću zaradu u uzgoju voća u odnosu na bilo koju ratarsku kulturu. Trešnje na plantaži u Baču u punom su rodu, a prinos se, u zavisnosti od godine do godine, kreće oko 12 tona po hektaru.
Ohrabreni uspešnim investiranjem u voćnjak, u ZZ “Zadrugar” prave ozbiljne planove za budućnost. Oko Zadruge je okupljen veliki broj zadrugara, oko 350 kooperanata iz Bača i okolnih sela.
Očekuje se da će se u narednom periodu, poučeni dobrim primerom, poljoprivrednici ohrabriti i početi masovnije da prate zadružne projekte i ulažu sredstva u voćarsku proizvodnju, jer to je ulaganje u budućnost.
Kosta Rajević
“Poljoprivrednikov poljoprivredni kalendar 2024”
Ukoliko volite i želite još da čitate, knjigu “Poljoprivrednikov poljoprivredni kalendar 2024” možete poručiti preko sajta www.poljoprivrednik.net.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.