Zeleno bogatstvo Novog Sada – Futoški park (VIDEO)

NOVI SAD – Futoški park je projektovan kao park za specijalnu namenu oko Jodne banje u prvoj dekadi 20 veka. Na mestu nekadašnje velike šume koja je dosezala sve do Futoga, odakle potiče naziv.

Postojanje Jodne banje u Novom Sadu neraskidivo je vezano za izvorišta lekovite mineralne vode. Ta voda odredila je ne samo lokaciju lečilišta već i njenu zdravstvenu delatnost.

Specijalna bolnica za reumatske bolesti Novi Sad ili Jodna Banja je jedina specijalizovana ustanova ove vrste u Vojvodini, još od svog osnivanja 1897. godine.

Kada je projektovana, nalazila se na obodu Novog Sada, gde su tadašnja gospoda i gospođe dolazili na “Varoško javno kupatilo” kočijama, zbog čega ovo zdanje ima prelepi kolski ulaz na frontu samog kompleksa.

Foto: sr.wikipedia.org

Arhitekta Imre Franček iz Budimpešte projektovao ne zgradu Jodne Banje.

Futoški park i Jodna banja čine kulturno- istorijsku celinu koja je od velikog značaja za grad. Kao spomenik kulture kompleks je sa neposrednom okolinom zaštićen još 1986. godine.

Na području Futoškog parka ustanovljen je režim zaštite drugog stepena. Projektovan je u mešovitom stilu kombinovanjem klasičnog i pejzažnog stila. Prostire se na 8ha.

Odlukom Skupštine grada 2006. godine proglašen je za prirodno dobro, uz Kamenički park koji je grad zaštitio 2008. godine i Dunavski park koji je pod zaštitom države od 1998. godine.

 

Foto: Vojvodina uživo

Bioraznolikost je veoma vredna i bogata. Posađene su mnogobrojne autohtone i egzotične vrste stvarajući fond sa preko 100 vrsta i formi dekorativne dendroflore.

Stabla se izdvajaju po svojoj dekorativnosti i vitalnosti. Ispred same banje na prednjem platou nalazi se staro stablo platana. U Futoškom parku su najstariji zabeleženi primerci ove vrste na javnim zelenim površinama u Novom Sadu. Posebno su dekorativna stabla piramidalne bele topole, mečije leske i belog bora.

Parkom dominiraju visoki lišćari, kako po broju zastupljenih vrsta, tako i po broju prisutnih primeraka. Od visokih lišćara u parku se nalaze i autohtone vrste tipične za nizijske predele – hrast lužnjak, bela topola, vez, likvidambra, stabla sofore, crnog oraha i magnolije. Visoki četinari su zastupljeni u grupama ili pojedinačno, kalifornijski libikedr  dok se stabla močvarnog čempresa ističu  izuzetnim habitusom i velikom starošću.

Za mnogobrojne sitne životinje, sisare, insekte i ptice park je stanište i dom.

Foto: Vojvodina uživo

U parku se nalazi više geotermalnih izvora. Na teritoriji parka ukupno je do sada bušeno sedam bunara  koji su na približno istoj dubini, te je voda u njima iste fizičke i hemijske osobine. Jugozapadni deo parka krio je plitko jezero nepravilnog oblika, koje se napajalo atmosferskom i podzemnim vodama.

Smešten između Jodne banje, i dečije bolnice predstavlja oazu mira i poseduje estetsku, edukativnu i zdravstvenu funkciju.

Parkovi su pluća grada koja utiču na kvalitet vazduha, na nivo buke i mnoge druge parametre kvaliteta životne sredine koje  koje treba sačuvati za sadašnje i buduće generacije koje dolaze.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.