VRBAS – Nakon što je prvog dana manifestacije otvorena izložba posvećena manastiru Manasija i višedecenijskom istraživanju i zaštiti ovog spomenika kulture najviše vrednosti, u nastavku programa “Teodorini dani” organizovana je promocija izdavačke kuće Akademska knjiga, a zatim i predavanje prof. dr Radivoja Radića na temu Vizantija i Nemanjići, kao i knjizi koju je objavio – Otkuciji prošlosti (Crtice iz prohujalih vremena). O Akademskoj knjizi govorila je Bora Babić, direktorka i glavna urednica ove izdavačke kuće.
“Ova knjiga pred čitaoce donosi tekstove popularne nauke u kojima se govori o zanimljivim događajima iz srednjovekovne istorije, sličnim legendama ali koji su se zaista zbili. Mislim da takva vrsta istorijske literature nedostaje na našem tržištu, jer jedno su naučne, ozbiljne knjige koje se pišu za jednu hermetičnu publiku, a nedostaju ove koje su više čitljive. Trudiom sam se da čitaocima koji ne znaju ništa iz istorije približim ove teme i one im postaju jasnije. Radi se o dvadesetak kraćih priča o raznim događajima, garanzujem zanimljivost i, naravno, verodostojnost. Naša publika traži takvu vrstu literature, posebno što kod nas postoji snažno interesovanje za srednjovekovnu istoriju, o iva knjiga služi njenoj popularizaciji”, rekao je autor predstavljajući Otkucaje prošlosti. Prof. dr Radivoj Radić, inače, svoje zanimljive tekstove već duže vremena objavljuje i u popularnom Politikom zabavniku.
Knjigu prof. dr Radića objavila je izdavačka kuća Akademska knjiga, osnovana 2006. godine i koju uređuje Bora Babić.
“Od osnivanja, a sada smo već punoletni, objavili smo nekoliko stotina naslova, pre svega iz društvenih, humanističkih nauka, ali i mnogo knjiga iz oblasti lepe književnosti. Objavljujemo velike evropske pisce koji su dobili vredne nagrade, posvećeni smo i regionu i našim piscima iz susednih zemalja. Ostvarili smo izuzetnu saradnju sa izdavačkom kućom Forum, čak smo ove godine pokrenuli zajedničku ediciju koja se zove ‘Mustra’ i koja će objavljivati mađarske pisce na srpskom jeziku”, rekla je Bora Babić.
“Teodorini dani” doneli su i koncert Dečijeg hora crkvene opštine novosadske, koji je održan u Gimnaziji “Žarko Zrenjanin”. Horom je dirigovala Milica Grubišić, uz muzičku pratnju Nadice Vukosavljev i Zoltana Vegšea. Deca su pevala pesme duhovnog sadržaja i pesme o Kosovu i Metohiji. Koncertu je prisustvovao i protojerej Miodrag Šipka, arhijerejski namesnik novosadski prvi.
“Teodorini dani” završeni su prikazom viteškog tabora – SVIBOR, organizovanom u holu Centru za fizičku kulturu “Drago Jovović”. Srpsko viteško borenje donelo je pred Vrbašane mogućnost da vide kako su izgledali i kako su bili opremljeni srednjovekovni srpski vitezovi, kako je izgledalo i kako se koristilo razno oružje, mačevi, sekire, topuzi, lukovi i strele, kao i kako su izgledale brojne viteške igre i nadmetanja. SVIBOR podrazumeva i veštine svih ostalih viteških sposobnosti: jahanja, plivanja, veranja, vežbanja goloruke borbe-samoodbrane i borbe širokim spektrom srednjovekovnog oružja, svakodnevna vežbanja u sali i prirodi.