Zašto žene žive duže od muškaraca

Jači pol u proseku živi nekoliko godina kraće od žena.

Sada se analizira uticaj Y-hromozoma, koji starenjem nestaje kod nekih muškaraca, čini ih podložnijim bolestima i možda im skraćuje život.

Prema nemačkom zavodu za statistiku, očekivani životni vek muškaraca i žena je u stalnom porastu tokom poslednjih nekoliko decenija, ali jedna razlika ostaje: muškarci u proseku i dalje umiru oko pet godina ranije od žena.

Međutim, starenjem, tokom ćelijske diobe – Y-hromosom može da nestane. To je već neko vreme poznato u stručnim krugovima. Ta mutacija nije sasvim bezopasna, objašnjavaju kardiolozi.

“U posljednje dve ili tri godine bilo je studija koje su pokazale da se gubitkom ovog hromozoma, češće pojavljuju kardiovaskularne bolesti, Alchajmerova bolest, dijabetes kao i klasična bolest makularne degeneracije povezane sa starenjem,lagani gubitak vida.

Naučnici su ispitali svu dostupnu akademsku literaturu o polnim hromozomima i životnom veku kako bi se uverili da postoji obrazac da jedan pol nadživi drugi koji se ponavlja u životinjskom carstvu.

Konkretno, želeli su da testiraju „nečuvanu Ks hipotezu“ koja sugeriše da je I hromozom kod heterogametnih polova – onih sa KSI (muškim) polnim hromozomima umesto KSKS (ženskim) polnim hromozomima – manje u stanju da zaštiti pojedinca od štetnih gena. izražen na Ks hromozomu.

Buduće studije ovog fenomena trebalo bi da testiraju hipotezu iznetu u radu da je razlika u životnom veku između polova proporcionalna razlici u dužini hromozoma između polova, što bi nam moglo pomoći da dalje razumemo faktore koji utiču na starenje.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.