Zašto žene nakon porođaja razvijaju Hašimoto i hipotireozu

Sve više žena se nakon porođaja suočava sa poremećajima funkcije štitne žlezde, najčešće u vidu Hašimoto sindroma, hipotireoze ili prolazne hipotireoze.

Statistika kaže da čak jedna od deset žena može razviti problem sa štitnom žlezdom u prvoj godini nakon porođaja. Savremena medicina ovu pojavu definiše kao postpartalni tiroiditis, dok tradicionalna kineska medicina (TCM) nudi dublje, energetsko objašnjenje.

TCM pogled: Štitna kao poslednji alarm tela

Po tradicionalnoj kineskoj medicini, porođaj je jedan od najintenzivnijih trenutaka u životu žene – kako fizički, tako i energetski. Dolazi do velikog gubitka krvi, pada Qi energije, kao i neravnoteže između Yin i Yang sistema. Ako se telo ne oporavi na vreme, dolazi do poremećaja koji može pogoditi i štitnu žlezdu, jer ona tada „kompenzuje“ energetski manjak i počinje da radi u neregularnim obrascima.

U kineskoj tradiciji postoji stara praksa „Zuo Yue Zi“ – period od mesec dana nakon porođaja tokom kojeg žena ne izlazi, jede specifičnu, obnavljajuću hranu, i odmara. Smatra se da je upravo taj period ključan za oporavak i prevenciju kasnijih problema sa štitnom žlezdom i celokupnim zdravljem.

Simptomi koje ne treba ignorisati

Problemi sa štitnom žlezdom nakon porođaja često počinju neprimetno:

  • Umor koji ne prolazi ni nakon sna

  • Promene raspoloženja

  • Gubitak ili nagli dobitak na težini

  • Osećaj hladnoće

  • Opadanje kose

  • Usložnjena regulacija ciklusa i dojenja

Mnoge žene ove simptome pripisuju postporođajnom umoru ili „baby blues“ fazi, ali oni mogu biti znak da štitna žlezda više ne funkcioniše kako treba.

Ishrana kao terapija: šta TCM preporučuje

Po TCM učenju, hrana je lek. Nakon porođaja posebno se preporučuje:

  • Grejuća hrana – kuvane čorbe od kosti, pirinač, đumbir, cimet, crveno meso (govedina, jagnjetina)

  • Smirujuća hrana – supa od piletine, jaja, pirinač, urme, susam, crni pirinač

  • Biljni čajevi – čaj od đumbira, korena astragalusa, reishi gljiva (po savetima fitoterapeuta)

  • Izbegavanje hladne i sirove hrane – poput salata, mlečnih proizvoda, voćnih sokova

Ove namirnice obnavljaju krv, podižu Qi, greju organizam i vraćaju Yin-Yang ravnotežu, čime se direktno podržava funkcija štitne žlezde.

Problemi sa štitnom žlezdom nakon porođaja nisu retkost – i ne bi trebalo da budu tabu. Uz pravovremenu dijagnostiku i dobar oporavak, moguće je stabilizovati funkciju štitne i sprečiti dalji razvoj bolesti. TCM nas uči da negom u prvih 30–40 dana nakon porođaja zapravo negujemo čitav život koji dolazi posle. Štitna žlezda tada ne mora da „glasa“ za ono što telo nije dobilo – već može da ćuti i radi u tišini, baš kako bi i trebalo.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: