Zašto žene češće obolevaju od autoimunih bolesti?

Autoimune bolesti predstavljaju bolesti u kojima ćelije našeg imunog sistema pogrešno prepoznaju ćelije nekog od tkiva ili organa kao strano telo i počinju da ga napadaju i uništavaju.

Po učestalosti, autoimune bolesti se nalaze na trećem mestu, odmah posle karcinoma i kardio-vaskularnih bolesti. Ono što je zanimljivo jeste činjenica da od autoimunih bolesti mnogo češće obolevaju žene u odnosu na muškarce.

Recimo, kod sistemskog lupusa eritematozusa odnos je 9 : 1 u korist žena, odnosno tek svaka deseta obolela osoba je muškarac. Kod Sjogrenovog sindroma odnos je čak 19 : 1, odnosno na svakih 20 obolelih osoba, njih 19 su žene. Naučnike je uvek zanimalo zašto je tako?

U novoj studiji, naučnici su došli do zaključka da je jedan od verovatnih uzroka činjenica da žene imaju dva X hromozoma. Naime, svi mi imamo ukupno 46 hromozoma koji su raspoređeni u 23 para hromozoma. Dvadeset i dva od njih su somatski hromozomi, dok jedan par, 23 po redu čine polni hromozomi.

Kod žena 23. par čine XX hromozomi (dva X hromozoma), dok se kod muškaraca radi od XY hromozima (jedan X i jedan Y hromozom). Pošto žene imaju dva X hromozoma, logično bi bilo da prozivode dva puta više X proteina (onih za čije je stvaranje potreban X hromozom) u odnosu na muškarce koji imaju samo jedan X hromozom. Međutim, nije tako. Naime količina X proteina je ista. Zbog čega je tako?

Naime, kod žena je samo jedan X hromozom aktivan. Drugi je „ućutkan“. Kako se to dešava? Postoji, naime, jedan molekul koji su naučnici nazvali Xist. Ućutkavanje se dešava na način da stotine Xist molekula zapravo obavije drugi X hromozom i potpuno ga isključi odnosno ućutka. Ovo je mehanizam koji je vrlo značajan. Ukoliko drugi X hromozom ne bi bio ućutkan onda bi žene stvarale previše X proteina od kojih bi neki, u takvim koncentracijama, mogli da ugroze zdravlje žena.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.