Osim uživanja u arhitekturi grada, mnogi naši turisti rado posećuju i srpske pravoslavne crkve u ovom gradu, ali i poznate šoping centre.
U slučaju da putnik ne poseduje relevatan EU digitalni sertifikat, u obavezi je da bude u petodnevnom karantinu, od koga su izuzeta deca do 12 godina starosti.
Sem toga, od putnika se zahteva da popune SII-FDIR, odnosno digitalni formular za putovanje na ovom sajtu, ali i da imaju putnu ispravu koja mora biti izdata u poslednjih 10 godina i mora da važi minimum tri meseca, a nakon datuma koji je planiran za napuštanje teritorije ove zemlje.
Srbi u najvećem gradu na području Banata
Bogato kulturno i arhitektonsko nasleđe prvo je što se primećuje prilikom posete Temišvaru. Iako kroz grad danas protiče samo reka Begej, zapravo je reka Tamiš zaslužna za njegov naziv. Naime, u prošlosti je upravo ta reka proticala kroz grad. Vremenom je došlo do preusmeravanja toka, ali i razvoja samog grada, tako da danas Tamiš ne protiče više kroz Temišvar, već van njegove teritorije.
S obzirom na to da je od Beograda udaljen tek nešto više od 150 kilometara, jasno je zbog čega su srpskim turistima čest izbor izleti baš u Temišvar. Tim pre što se grad može pohvaliti i odlično snabdevenim šoping centrima.
U vreme turske vladavine tim prostorom, grad naseljavaju i drugi narodi. Iako je do tada većinsko stanovništvo bilo mađarsko, u to vreme se doseljavaju Srbi, Jevreji, Romi i muslimani.
Nedugo nakon toga srpsko stanovništvo u Temišvaru postaje većinsko, pa ne čudi što u gradu postoji i Srpska saborna crkva u Temišvaru, posvećena Vaznesenju Gospodnjem. Smeštena u centru grada, nalazi se u zapadnom delu najstarijeg gradskog trga, Trga ujedinjenja. Izgrađena je 1748. godine, a počev od 1964. godine okarakterisana je kao spomenik kulture Rumunije.
Šta videti u Malom Beču?
Osim posete starom gradskom jezgru, ne treba propustiti ni posetu Srpskoj pravoslavnoj crkvi u ovom gradu. Na Trgu ujedinjenja, na kome se nalazi ova svetinja, mogu se videti i palata Bruk i palata Barok, koje su pripadale znamenitim ljudima grada, kao i rimokatolička katedrala.
Banatski muzej i Gradska opera smeštene su na najmlađem trgu u Temišvaru. Trg pobede može se pohvaliti i zdanjima poput Katedralnog hrama Banatske mitropolije Rumunske pravoslavne crkve, kao i brojnim palatama izgrađenim uglavnom u stilu secesije.
U Temišvaru postoji i bista poslednjeg dačkog kralja, Decebala, kao i statua Bogorodice i Svetog Jovana Nepomuka i Stub kuge, izgrađen u znak zahvalnosti Svetoj Trojici za prestanak epidemije.
Obala Begeja u Temišvaru prilično je lepo uređena, tako da posetioci mogu uživati u nekom od kafića uz reku.
Na Trajanovom trgu, koji se nalazi u delu grada nazvanom Fabrika, nalazi se srpska pravoslavna crkva posvećena Svetom Đorđu. U tom delu grada su ranije živeli uglavnom Srbi i Grci, koji su bili mahom zanatlije i trgovci, ali i umetnici. Crkva je podignuta u periodu od 1745. do 1755. godine.
I naravno, šoping. U Temišvaru postoje dva odlična šoping mola, u kojima se mogu naći mnoge brendirane prodavnice. A još ako naiđete baš u trenutku kada su veliki popusti, sigurno ćete biti zadovoljni ne samo upoznavanjem Malog Beča, već i kupovinom.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.
Iako je mnogima asocijacija na susednu Rumuniju nešto drugačija, gotovo da ne postoji srpski turista koji ne ostaje opčinjen trećim gradom po veličini u zemlji, u koji se najčešće i organizuju jednodnevni ili vikend izleti. Mali Beč, kako se još Temišvar naziva, u potpunosti je opravdan.
Osim uživanja u arhitekturi grada, mnogi naši turisti rado posećuju i srpske pravoslavne crkve u ovom gradu, ali i poznate šoping centre.
Od državljana Republike Srbije koji ulaze na teritoriju Rumunije trenutno se zahteva validan EU digitalni sertifikat. Ulazak u zemlju je dozvoljen svima koji su kompletno vakcinisani, odnosno ako su primili tri doze vakcine, to jest dve doze i buster, s tim da od primanja druge doze vakcine nije prošlo više od 270 dana.
Omogućen je i ulazak svima koji su preležali kovid-19, u periodu od 180 dana, navedeno je na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, kao i svima koji imaju negativan rezultat PCR testa koji ne sme biti stariji od 72 sata, računajući od vremena ulaska u zemlju ili od vremena ukrcavanja u sredstva javnog prevoza.