Zašto se ne sećamo svih snova?

Sanjanje je složen proces koji se odvija u našem mozgu tokom spavanja. Postoji mnogo teorija koje pokušavaju da objasne zašto sanjamo, ali do danas nema definitivnog odgovora.

Jedna od teorija kaže da sanjanje predstavlja našu podsvest koja pokušava da se izrazi. Kroz snove, naš mozak obrađuje informacije koje smo skupili tokom dana, a koje nismo uspeli da obradimo dok smo bili budni. Sanjanje nam može pomoći da se nosimo sa stresom, anksioznošću, strahovima i drugim emocijama.

Druga teorija ukazuje na to da snovi imaju evolutivnu funkciju. Oni nam mogu pomoći da se pripremimo za buduće situacije, da izgradimo odbrambene mehanizme i da naučimo nove veštine.

Mnoge osobe će reći da one ne sanjaju ili da im se to jako retko dešava. Međutim, to je nemoguće. Svi sanjamo svake noći, samo se ne sećamo uvek svojih snova.

Zašto je to tako?

Mozak stvara snove u različitim fazama spavanja, a neki snovi se stvaraju u dubokoj fazi sna kada su moždane aktivnosti znatno usporene. U ovom stadijumu sna, naš mozak nije toliko aktivan i nije sposoban da obrađuje i pamti sve informacije koje dobija.

Drugo, kada se probudimo, mozak mora da prebaci informacije iz kratkoročnog u dugoročno pamćenje, kako bi se sećali snova koje smo sanjali. Ako se ne fokusiramo na svoje snove čim se probudimo, vrlo je verovatno da ćemo zaboraviti većinu detalja, čak iako smo se sećali snova dok smo bili u fazi buđenja.

Neki ljudi imaju prirodnu sklonost da se bolje sećaju snova nego drugi. Ako ste osoba koja retko sanja ili ima kratke snove, manje je verovatno da ćete se sećati svojih snova.

Konačno, neki snovi mogu biti suviše traumatični ili emocionalno opterećujući da bismo ih se dobro sećali. Naš mozak može potisnuti ove snove kako bi nam pomogao da izbegnemo bolne emocije i sećanja.

Za mnoge ljude, kombinacija ovih faktora znači da se ne sećaju svih svojih snova.

Foto: pixabay

Ukoliko želite da poboljšate pamćenje svojih snova, postoji nekoliko tehnika koje možete primeniti.

  1. Fokusirajte se na snove čim se probudite: Čim se probudite, pokušajte da se setite što više detalja o snovima koje ste imali. Zapišite svoj san, jer ćete ga ubrzo zaboraviti.
  2. Redovno vežbajte pisanje svojih snova: Često vežbanje pisanja snova može pomoći u poboljšanju sposobnosti pamćenja snova.
  3. Napišite svoje snove detaljno: Dok pišete svoje snove, pokušajte da ih opišete što je moguće detaljnije. Uključite što više zvukova, boja, mirisa i drugih detalja kako biste povećali svoju sposobnost pamćenja.
  4. Fokusirajte se na emotivne detalje: Emocije koje osećamo u snovima su često ono što nam pomaže da ih bolje zapamtimo. Zato se trudite da se setite osećaja koje ste imali u snu, i pokušajte ih opisati u svojoj belešci.
  5. Spavajte dovoljno: Ako spavate nekoliko sati manje od preporučenog vremena sna, vaš mozak neće imati dovoljno vremena da stvori snove i da ih pamti. Pokušajte da spavate najmanje 7 do 8 sati svake noći kako biste poboljšali svoje šanse za pamćenje snova.

Pamćenje snova je veština koju možete poboljšati redovnom praksom. Ako vam ove tehnike ne pomognu, pokušajte da se posavetujete sa stručnim licem koje vam može pružiti više saveta.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.