Zašto pričamo sami sa sobom – i zašto je to zapravo jako dobro za nas?

Ako te je ikada neko uhvatio kako pričaš sam sa sobom dok koračaš ulicom, kuvaš ručak ili rešavaš neki zadatak, velika je verovatnoća da si odmah poželeo/la da kažeš: „Nisam lud(a), samo razmišljam naglas!“ I znaš šta? U pravu si.

Razgovor sa samim sobom je jedan od najzdravijih i najprirodnijih oblika unutrašnje komunikacije. Psiholozi ga često nazivaju unutrašnji dijalog ili self-talk, i sve više istraživanja potvrđuje koliko on doprinosi boljoj koncentraciji, emocionalnom balansu i donošenju odluka.

Zašto to radimo?
Zato što naš mozak voli red. Kada govorimo naglas, stvari se kristalizuju. Umesto haotičnih misli koje se sudaraju kao automobili u špicu, reči ih usmeravaju i organizuju. Kada, recimo, u panici izgovoriš: „Dobro, smiri se, hajde redom…“, to nije slabost – to je unutrašnji vođa koji preuzima komandu.

Deca to rade stalno. Dok se igraju, objašnjavaju sebi šta rade, govore ulogama, bodre se. Odrasli često to zaborave – sve dok im ne dođe izazov koji traži fokus, hrabrost ili jasnoću.

Unutrašnji dijalog može biti i loš – kad je prepun samokritike i sumnje. Zato psiholozi savetuju: pričajte sa sobom kao s prijateljem. Umesto: „Glup/a si što si to uradio/la“, reci: „Ok, pogrešio/la si, hajde da vidimo šta sledeće.“

Dakle, sledeći put kad se uhvatiš kako govoriš sam sa sobom – nasmej se. Ne samo da nisi lud/a, već si i pametan/na, fokusiran/a i emocionalno pismen/a. A to su osobine koje tiho, ali uporno – vode do uspeha.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: