Znaš onaj trenutak – neko prođe pored tebe, ostavi za sobom trag savršenog parfema, i ti odmah poželiš da saznaš koji je. Odlaziš u parfimeriju, probaš ga na svojoj koži… i nešto ne štima. Nije to taj miris. Nema čarolije. Kao da ste pričali različite jezike.
I jesi. Tvoja koža i parfem vode svoj razgovor – hemijski, intiman i neponovljiv. Zato isti parfem ne miriše isto na svakome.
Hemija tvoje kože
Naša koža ima sopstvenu mikrofloru, pH vrednost i prirodnu masnoću. Sve to utiče na to kako će se parfem razvijati. Ako ti je koža suva, miris će brzo „ispariti“. Ako je masnija, parfem će duže trajati i note će se razvijati sporije i bogatije.
Hrana koju jedeš, lekovi koje koristiš, hormonski status – sve to menja tvoju hemijsku sliku. Ljudi koji jedu ljuto, piju mnogo kafe ili imaju pojačano znojenje – na njima parfemi dobijaju sasvim drugo lice.
Telesna temperatura i protok krvi
Parfem najbolje „radi“ na mestima gde je koža toplija – vrat, iza ušiju, unutrašnja strana laktova. Ako imaš ubrzan metabolizam ili si stalno u pokretu, parfem će brže da se razvija i može zvučati jače ili oštrije. Na nekome ko je mirniji, sa hladnijom kožom, isti miris može biti nežan i suptilan.
Psihologija mirisa – nos, uspomene i očekivanja
Parfemi ne deluju samo na čulo mirisa, već i na sećanja. Naš mozak povezuje mirise sa iskustvima, pa parfem koji neko doživljava kao zavodljiv, tebi može da miriše na detinjstvo, bolnicu ili bakin ormar. I to menja tvoj doživljaj – često nesvesno.
Kako da znaš da li ti parfem „leži“?
Zaboravi na papirne trakice. Prava proba se radi na koži. Pošpricaj malo parfema na pulsnu tačku (npr. unutrašnji deo podlaktice) i sačekaj da alkohol ispari. Tek posle 20–30 minuta dolaze do izražaja srednje i bazne note – one koje ostaju. Ako ti i tada prija – to je to.
Zaključak
Parfem nije samo miris u bočici. On je tvoja hemija, tvoja priča, tvoje raspoloženje. Zato nemoj da juriš miris koji dobro stoji drugima – pronađi onaj koji priča tvoju priču, baš na tvojoj koži.