Žarić Kovačević: Cilj novog zakona o Matičnom registru da se unapredi rad matičara

KRAGUJEVAC – Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o Matičnom registru, održalo okrugli sto u Kragujevcu i tom prilikom ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević istakla je da je osnovni cilj uvođenja novog normativnog okvira u oblasti matičnih knjiga da se unapredi rad matičara, prevaziđu izazovi kadrovskih kapaciteta i građanima omogući da ostvare prava na što brži i efikasniji način.
„Stvaramo moderan Matični registar koji ispunjava najveći mogući standard efikasnosti, tačnosti i ažurnosti. Jedan od ciljeva novog Zakona jeste potpuno napuštanje papirnog oblika vođenja matičnih knjiga, objedinjavanje matičnih knjiga i njihovo vođenje na potpuno efikasan način koji odgovara potrebama razvoja digitalne uprave“, rekla je Žarić Kovačević.
Ona je objasnila da je trenutno stanje takvo da, i pored jedinstvenog i elektronskog načina vođenja matičnih knjiga, u postojećem Registru matičnih knjiga i dalje postoji koncept odvojenog vođenja tri matične knjige – rođenih, venčanih i umrlih, koji, uz paralelno vođenje u papirnom obliku, dovodi do komplikovanijeg načina beleženja statusnih promena u praksi, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Žarić Kovačević je navela i da je Matični registar važan za dalju modernizaciju javne uprave u kojoj službene evidencije igraju presudnu ulogu.
„Ovo posebno važi za matične knjige, koje, pored toga što se u njima vode podaci o ličnim stanjima građana, imaju i širi značaj u kontekstu pružanja elektronskih usluga i razvoja servisa, jer ova službena evidencija predstavlja osnov za razmenu podataka iz službenih evidencija i ostvarivanja širokog spektra prava“, rekla je Žarić Kovačević.

Ministarka je rekla i da javna rasprava obuhvata okrugli sto u Kragujevcu, da je u Beogradu već održan, a da će u Nišu i u Subotici tek biti održani.

Kako je rekal, to je poziv za sve one koji su zainteresovani, a pre svega poziv za stručnu javnost, naročito za matičare koji se bave konkretno tim pitanjima, da se obrate ministarstvu, da daju predloge i da prokomentarišu taj nacrt odnosno te predloge koji su pripremljeni.

„Postoje dve strane: koliko su naši predlozi dobri za same zaposlene, ali i koliko su naši predlozi dobri za građane. Naime, mi se trenutno nalazimo u razvoju digitalnog sveta u kome moramo da se ponašamo po određenim modernijim pravilima i cilj donošenja ovog nacrta zakona odnosno je pre svega da se uđe u te moderne tokove i da se uđe u elektronski format vođenja matičnih knjiga“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, javna rasprava traje do 19 februara, nakon čega će radna grupa, na osnovu svih predloga koji su dostavljeni radnoj grupi i na okruglim stolovima ili putem i-mejla ili na bilo koji drugi način, spremiti nacrt i dostaviti ga Vladi Srbije.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: