Kako se navodi u saopštenju tog preduzeća, odbrana se sprovodi od državne granice sa Hrvatskom, tačnije vodomerne stanice Jamena, do Grada Beograda, odnosno vodomerne stanice Progar i to na 119,72 kilometra zaštitnih objekata.
Na reci Tisi vodostaj je u blagom porastu, dok je na Dunavu i ostalim vodotocima vodostaj u stagnaciji.
Zbog situacije na terenu JVP „Vode Vojvodine“ podiže stepen pripravnosti, uvodi dežurstva prema Opštem i Operativnom planu i vrši pojačano osmatranje objekata.
„Pažljivo se prati situacija i stručne službe su spremne da preduzmu odgovarajuće mere ukoliko za tim bude potrebe“, navodi se u saopštenju preduzeća „Vode Vojvodine“.
Zapadna Morava probila nasip novog rečnog korita duž deonice Moravskog koridora
U čačanskom selu Zablaće Zapadna Morava probila je nasip koji je deli od novog korita izgrađenog duž deonice Moravskog koridora.
Zapadna Morava se izlila kod Čačka nakon što je vodostaj reke porastao zbog obilnih kiša koje su poslednjih dana zahvatile zapadnu Srbiju.
„Na tom mestu su izvođači radova na izgradnji Moravskog koridora radili upravljanje Zapadne Morave i napravili su novo korito u koje reka treba da se ulije, ali još to nije urađeno, tako da je između starog toka kojim Morava i sada teče i tog novog korita postojao razdvojni bedem. To što ga je voda probila i što sada reka teče i starim i novim koritom ne ugrožava domaćinstva i domove meštana jer su oni prilično udaljeni“, rekao je za Tanjug Mirčeta Lečić, predsednik Saveta mesne zajednice Zablaće i dodao da se reka nakon kilometar, do kilometar i po, vraća u staro korito i nastavlja dalje svoj tok.
„To može najviše da bude problem upravo izvođaču ukoliko nisu završeni radovi na izgradnji tog novog toka. Tu su letos radnici postavljali i kamen kako bi ojačali to novo korito“, kazao je Lečić.
Prema njegovim rečima, prethodnog leta izvođači radova premestili su tok Zapadne Morave upravo u to korito gde delimično i sada teče, ali je tada došlo do presušivanja bunara u blizini same reke.
„Došlo do povlačenja podzemnih voda i bunari su presušili pa su onda radnici izveli neke dodatne radove kako ne bi celo polje ostalo suvo i bez vode jer su tu oranice, njive, ljudi se bave poljoprivrednom i odatle zalivaju svoje useve“, objasnio je Lečić.
Na Savi kod Šapca uvedene mere redovne odbrane od poplava
Zbog porasta vodostaja na Savi kod Šapca uvedene su mere redovne odbrane od poplava.
Nivo vodostaja u 14 sati iznosio je 413 centimetara, što je za metar više nego juče, a mere redovne odbrane uvede se na ovom području kada vodostaj dostigne 400 cm.
Kako javlja izveštač Tanjuga, gradski štab je u stalnom zasedanju i sve nadležne službe su u pripravnosti, jer se prema najavama RHMZ-a porast vodostaja najavljuje i za naredne dane.
Vodoprivredno preduzeće „Sava“ Šabac proglasilo je jutros vanrednu odbranu od poplava na Cerskom obodnom kanalu, a član Gradskog veća za bezbednost i vanredne situacije Zoran Zdravković rekao je za Tanjug da se u toku dana očekuje uvođenje redovne odbrane od poplava.
On je rekao da je poslednjih dana Cerski kanal primio veliku količinu vode što je prouzrokovalo stalan i konstantan rast vodostaja, tako da je vodoprivredno preduzeće proglasilo vanrednu odbranu od poplava na delu ovog kanala u dužini od 24 kilometra.
U Mačvanskom kraju nema ugroženog stanovništva
Nema ugroženog stanovništva, pripadnici Odeljenja za vanredne situacije Šabac obilaze lokaciju u selu Bradić, oko desetak domaćinstava gde je dislocirano oko 40 grla stoke, kao i lokaciju u vikend naselju na Drini.
Trenutno nema potrebe za evakuacijom stanovništva, a vatrogasci-spasioci su u stalnom kontaktu na svim potencijalnim lokacijama u ovom, Kolubarskom, Zlatiborskom i ostalim okruzima, u skladu sa upozorenjem na padavine koje su izdate tokom jučerašnjeg dana od strane RHMZ-a.
Gačić: Primetan blagi porast reka, pojedini tokovi i u opadanju
Na prostoru Moravičkog okruga u poslednja 24 sata primetan je blagi porast vodostaja reka, rekao je Borivoje Gačić, komandant Vatrogasno-spasilačkog bataljona Čačak.
Zapadna Morava na Kratovskoj steni je porasla osam, devet centimetara. Što se tiče ostalih reka u našem okrugu neke su u blagom porastu, a neke su i u stagnaciji. Neke reke su pre neki dan imale i veći vodostaj nego sada, te on sada stagnira, kaže Gačić.
Vatrogasno-spasilački bataljon Čačak, u skladu sa upozorenjem RMHZ-a i u skladu sa upozorenjem Sektora za vanredne situacije o preduzimanju preventivnih mera za zaštitu i spasavanje od poplava, konstantno je na terenu i u kontaktu sa meštanima, ali i predstavnicima lokalne samouprave kako bi se blagovremeno delovalo u slučaju nužde.
Što se tiče situacije u samom gradu Čačku, povremeno su primetne veće bare, ali mi za sada nemamo informaciju da je došlo do nekog plavljenja. Postoje i uvek će postojati takve situacije. Gradsko područje je specifično, dosta je asfalta i betona i voda jednostavno nema gde da ode jer nema zemlje koja bi je upila. Grad Čačak je preduzeo sve potrebne mere sa svojim javno-komunalnim preduzećima. Kritične tačke na kanalizacionoj mreži su pročišćene tako da za sada voda protiče bez većih problema, rekao je Gačić.
On je apelovao na građane da se u slučaju pojave opasnosti od plavljenja preventivno sklone iz svojih objekata, da ne čekaju poslednje trenutke i tako rizikuju da ostanu zarobljeni, što kasnije otežava i stvara dodatni posao vatrogasno-spasilačkim ekipama.
Imamo raznih poziva od građana. Oni moraju da shvate da smo mi vatrogasci-spasioci i da smo mi tu da pomognemo da se neko spase, eventualno ako je negde ušla voda da se ona iscrpi. Nismo mi ti koji treba da čiste kanale. Građani moraju da shvate da ponekad moraju i sami da vode računa o svojoj imovini, da sami negde pročiste kanal, preusmere vodu. Imamo dosta neopravdanih poziva, za nešto što građani mogu sami da urade, da ne očekuju da to neko umesto njih uradi, zaključio je Gačić.
Puzović: Rast vodostaja u zapadnoj i centralnoj Srbiji, hidrološka situacija pod kontrolom
Vodostaji reka će u zapadnoj i centralnoj Srbiji nastaviti da rastu narednih dana zbog obilnih padavina, izjavio je danas direktor Srbijavoda Goran Puzović i istakao da se ne očekuju veći problemi sa izlivanjem reka u neuređenim područjima.
Puzović je rekao za Tanjug da je hidrološka situacija u Srbiji stabilna i pod kontrolom i pored obilnih padavina poslednjih dana, koje će se prema prognozama meteorologa nastaviti.
On je dodao da je došlo do smirivanja vodostaja na reci Jadar i blagog opadanja.
„Na svim branjenim područijima gde imamo izgrađene hideotehničke objekte za zaštu naših građana i imovine nemamo nikakve velike probleme“, rekao je Puzović.
On je naglasio da su ekipe Srbijavoda obišle ugrožena područja u dolini reke Jadar, gde je juče uvedena odbrana od poplava zbog izlivanja reke kod sela Badrić.
Naveo je da su obišli neuređene delove gde je bilo nekoliko izlivanja.
„Sa sektorom za vanredne situacije i predstavnicima lolalne samouprave iz Loznice smo ušli u nekoliko kuća i pružili svu kompletnu pomoć. Kad se ovaj talas bude završio mi ćemo na tim lokalitetima odrediti radnje hidrotehnike da i te ljude zaštitimo“, dodao je on.
Za sada, naglasio je, nema kritičnih tačaka i nigde u Srbiji nije proglašena vanredna odbrana od polava.
Pozvao je građane da slušaju savete nadležnih organa i da se ne približavaju mostovima i kritičnim delovima budući da je, kako upozorava, samo jedna sekunda nepažnje može ugroziti život.
Kada je reč o Savi, Puzović je rekao Tanjugu da vodostaj te reke raste i da se očekuje da za vikend bude proglašena redovna odbrana od polava kod Šapca.
Međutim, istakao je da je to redovno stanje u ovo doba godine i da razloga za brigu nema.
„Pratimo situaciju i sporovodimo sve operativne mere“, poručio je on.
Bez većih problema u slivu Zapadne Morave, izlivanje sporadično na njive
Vodostaji Đetinje, Moravice, Rzava i Bjelice su u porastu od noćas od 20 do 40 centimetara, što je u granicama očekivanog, a sporadična izlivanja su u zonama gde je poljoprivredno zemljište.
Đetinja se izlila nizvodno od Užica u selu Zlakusa i delimično u Krvavcima gde je poplavljeno poljoprivredno zemljište.
Zapadna Morava se izlila iznad ušća Bjelice uzvodno ka delu gde se spajaju Moravica i Đetinja, a veće izlivanje je zabeleženo u Guglju i Pilatovićima, bez ugroženosti stambenih objekata.
Vodostaj na brani Vrutci je iznad normalnog nivoa, ali se očekuje opadanje narednih dana.
Što se tiče vodotokova drugog reda, svi su u blagom porastu sa manjim problemima na Bratešini i Volujačkom potoku, dok ostali vodotokovi ne ugrožavaju teren u većoj meri.