MOSKVA – Portparolka ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila je da je evropskim elitama potreban „neprijatelj“ koga mogu da okrive za svoje probleme i neuspehe.
Prema njenim rečima, protiv Rusije je pokrenuta kampanja klevete, podstaknuta stalnim provokacijama, falsifikatima i otvorenim lažima, da bi se opravdala agresija i kanalisala negativnost koja se akumulira u društvu.
„U uslovima akutne socio-ekonomske krize, savremenim evroelitama je vitalno potreban neprijatelj koga mogu da krive sve svoje probleme i da otpišu svoje neuspehe. Pokušaji da se širom sveta uspostavi antiruska, rusofobična matrica svesti se nastavljaju i važno je shvatiti da njeno uspostavljanje i promocija traju vekovima“, rekla je Zaharova u intervjuu koji je danas objavio ruski portal „Ekspert“.
Kako je navela, evroatlantske prestonice i dalje sanjaju o nanošenju strateškog poraza Rusiji i spremne su na sve da bi ispunile ovu opsesiju. „Ruke Zapada stvorile su i negovale neonacistički kijevski režim, fiksiran na uništenje svega ruskog.
Blickrig protiv naše zemlje je propao, sankcije su propale, napumpavanje kijevskih nasilnika oružjem ne može promeniti situaciju na frontu“, rekla je Zaharova. Portparolka ministarstva spoljnih poslova Rusije ocenila je da je njena zemlja, preživevši raspad SSSR i 90-e godine prošlog veka, ponovo ojačala i pronašla svoj glas na međunarodnoj sceni, pa da se, bez ikakvog razloga, našla ubrojana među „osovinu zla“.
„Samo zato što smo se usudili da imamo svoje mišljenje, branimo svoj suverenitet i kažemo istinu o ubilačkim avanturama Zapada u Jugoslaviji, Iraku, Libiji, Siriji, Ukrajini itd. Milioni ljudi su postali žrtve ovih zločina.
To je činjenica. Ali ako slušate zapadne političare, čije su ruke do laktova u krvi, i štampu koju kontrolišu, onda je kao da se ništa nije dogodilo“, rekla je Zaharova.