NOVI SAD – Ekstremno visoke temperature, kao i najveća suša u Evropi u proteklih 10 godina, uzrokovali su nepovoljnu hidrološku situaciju – zabrinjavajuće niske vodostaje reka što otežava rečni transport, pomor ribe u pojedinim vodama, ali i smanjenje poljoprivrednih prinosa. Mada je rečni saobraćaj ugrožen, stručnjaci poručuju da se u Srbiji, zbog primena restrikcija na plovidbu, ne očekuju značajniji problemi i da nema čekanja tereta.
Vodostaj na Dunavu i Savi je ispod plovidbenih nivoa, te su te reke nepovoljne za plovidbu, objašnjava pomoćnik ministra za vodni saobraćaj Veljko Kovačević, dodajući da je pod uticajem niskog vodostaja i Drina.
Rečni transport je, pre svega, važan za dopremanje uglja i naftnih derivata, te su, kako kaže, radi olakšane plovidbe, primenjene određene restrikcijske mere.
“Najznačajnije restrikcije koje smo mi u poslednja tri dana uveli se odnose na Čortanovce i Arankinu adu gde smo ograničili gaz plovidbe na 1.8 metara, umesto uobičajenih 2.5 metra. Takođe, Mohovo, Futog i Beška je sužen plovni put sa 180 na 90 metara”, ističe Kovačević.
Kada je reč o vodostajima evropskih reka, situacija je veoma nepovoljna, objašnjava Kovačević, ukazujući da rečni brodovi u Nemačkoj prevoze samo polovinu tereta. Takva situacija će, objašnjava, veoma uticati na evropsku privredu.
“Situacija i na Rajni i Dunavu izuzetno je nepovoljna, a najnepovoljnija situacija je u Bugarskoj, sektor Belema ili Dunavica”, napominje Kovačević.
Zbog hidroelektrane i prevodnice, Đerdap je veoma važan i Rumunima, kaže pomoćnik ministra za vodni saobraćaj, dodajući da hidroelektrana radi u normalnom režimu. Zbog niskog vodostaja, na pojedinim mestima u Vojvodini nivo vode dostigao je biološki minimum, te je zabranjeno navodnjavanje iz akumulacija Moravica, Sava i Zobnatica, saopštile su ranije Vode Vojvodine.
Suša i visoke temperature su uzrokovali i to da je Čonopljansko jezero presušilo, a tome su pridoneli i neodgovorni pojedinci koji su bušili bunare mimo protokola. Zbog toga je u tom jezeru došlo do ekološke katastrofe – pomora ribe.
Radi spečavanja sličnih situacija, Javno komunalno preduće „Vode Vojvodine“ radi na povezivanju Čonoplje sa kanalskom mrežom Dunav – Bezdan, čime će akumulacija jezera biti veštačka.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.