BEOGRAD – Predsednik komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović izjavio je danas da su najveću štetu od zabrane ulaska srpske robe na teritoriju AP Kosova i Metohije pretpreli stanovnici južne srpske pokrajine, domaći budžet i budžet privremenih prištinskih institucija.
“Ništa suštinski, sem opšte štete, ta odluka nije donela”, rekao je Odalović za Tanjug.
Podseća da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti vodio kampanju kojom je pokušavao da diskredituje srpsku robu govoreći da je ona služila špekulativnoj svrsi.
“Samo je zaboravio da napravi analizu da su najveći uvoznici te robe bili upravo albanski trgovci. Albansko stanovništvo je naviklo na ‘Kravicu’, plazmu, na ulja iz Vojvodine, na naš građevinski materijal, žito i mnogo toga”, naveo je Odalović.
Dodaje da je kvalitet naše robe nesporan i da je zbog toga bilo sasvim očekivano da se ta roba nađe u svakoj robnoj kući ili prodavnici na KiM.
“Nikome nije smetalo to što je Kurti svojim potezom napravio najveću štetu prvo trgovcima, pa onda i stanovništvu. Kurti je svoju meru uveo iz političkih motiva, a iz istih razloga je sada i ukinuo”, rekao je Odalović.
Govoreći o predstojećim izborima u AP KiM, ističe da je ključno jedinstvo Srba kako ne bi došlo do preraspodele njihovih glasova.
“Kurti intenzivno radi na stvaranju svojih Srba, onih Srba koji će biti deo institucija koje će podržati njega. On bi tada bio u punom kapacitetu i pred međunarnom zajednicom bi imao pravo da kaže, – mene i Srbi podržavaju, šta je problem”, objašnjava Odalović.
Prema njegovim rečima, diskutabilno je ko će formirati vlast i napominje da će se izbori u Americi održati pre kosovskih što je, kako dodaje, veoma značajno.
“Jedini odgovor kada su u pitanju interesi i Srbije na prostoru Kosova i Metohije, ali i srpskog naroda, može da bude od Srba ako imaju i pokažu jedinstvo. Sve drugo, bojim se da ne valja”, ističe Odalović.
Politikolog Ognjen Gogić kaže da srpsko stanovništvo sa teritorije Kosova i Metohije nije preterano oduševljeno odlukom o ukidanju zabrane ulaska srpske robe u AP KiM.
“I dalje će biti otežan dolazak robe, tako da nisam siguran da se sad očekuju neke velike promene na tržištu. Mislim da ljudi imaju skepticizam da će ta mera da zaživi do kraja i da su uvek spremni na to da će biti neka nova izigravanja te mere”, rekao je Gogić.
Dodaje da je bila greška što su Srbi napustili srpske institucije, jer je time olakšano centralnoj vlast da radi šta želi i na severu.
Gogić navodi da ne postoji elementarna pravna sigurnost kada je reč srpskoj kulturnoj baštini na KiM.
“Srpske crkve i manastiri nalaze se na jako dobrim lokacijama. Imaju veliku zemlju i šume, što jeste atraktivno. Drugo, postoji narativ albanizacije, odnosno prisvajanje tih crkava i manastira kao deo kosovsko-albansko-vizantijskog nasleđa. Ta priča je dobila zamah poslednjih par godina”, naglasio je Gogić za Tanjug.