NOVI SAD – Vaspitački poziv većinu asocira na žene i to ne neopravdano jer se za njega u Srbiji uglavnom opredeljuju žene. Da li je u pitanju veća senzibilisanost žena za to ili potreba muškaraca da se bave profitabilnijim zanimanjima uvek je tema za polemiku, a čini se posebno 8. marta.
Činjenica je da na Visokoj tehničkoj školi za obrazovanje vaspitača ima više profesorki i studentkinja nego njihovih muških kolega, ali među njima vlada stav da postoji mnogo potencijala da se taj, naizgled neravnopravan položaj, promeni, čime bi se razbili i postojeći stereotipi.
“Da svakako ima osoba muškog pola koji su tu i podjednako su uspešni u celoj priči, ali je ipak poziv više ostvaren za žene, nažalost i zaista bismo želeli da nam se više pridruži i nadamo se da će tako biti”, rekla je Maja Švonja.
Ipak, za sada, konstatuje direktor škole, u toj ustanovi svaki dan je Dan žena, ali današnji praznik jeste dobar povod za podsećanje na važnost njihovog rada i humanu misiju vaspitanja dece i mladih nezavisno od pola.
“Taj period od 3. do 7. godine, za koji obrazujemo je izuzetno važan za decu. Važno je da imaju roditeljsku figuru, ali vapitači su najvažnije osobe u vaspitanju dece odmah posle roditelja. Bilo bi lepo da pored vaspitačica imamo i vaspitača”, kazao je direktor škole Bojan Milošević.
8. mart u ovoj ustanovi obeležen je formalnije nego inače. U posetu im je došao pokrajinski sekretar za Visoko obrazovanje i naučno istraživačku delatnost koji je našoj sagovornici Maji Švonji uručio simboličan poklon kao hrabroj ženi koja je nakon preživljene traume posle požara novosadskom kafiću Laundž nastavila život, usavršavanje i stekla dve diplome bivajući tako danas mnogima simbol ne samo ženske, već i svake druge pobede.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.