Za rekonstrukciju dvorca Dunđerski izdvojeno 130 miliona dinara

ČELAREVO – Budžet AP Vojvodine iznosi rekordnih 108.5 milijardi dinara, a u njemu se nalaze i sredstva izdvojena za prvu fazu (od ukupno dve) rekonstrukcije dvorca Dunđerski u Čelarevu u iznosu od 130 miliona dinara. 

Ovaj kulturno istorijski objekat od izuzetnog značaja, iako je pod zaštitom države, trenutno se nalazi u veoma lošem stanju. Zahvaljujući izdvjanjima iz budžeta dvorac se spašava od daljeg propadanja. Na inicijativu opštine Bačka Palanka kompleks dvorca porodice Dunđerski dočekaće neke svetlije dane rekao je predsednika Skupštine opštine Bačka Palanka Milan Čavić.

– Dvorac je 1976. godine poklonjen građanima opštine Bačka Palanka, njegova imovina je jasno definisana. U vlasništvu je Autonomne Pokrajine Vojvodine, odnosno Republike Srbije. Kao spomenik kulture prvog stepena, zaslužuje da svojom obnovom i rekonstrukcijom zasija starim sjajem i prikaže pun potencijal. Biće rekonstruisana unutrašnjost, spoljašnjost kompleksa kao i partnerni deo sa parkom, a prilaz će oživeti postavljanjem nove kaldrme, vraćajući čar davnih vremena, od pre 180 godina kada je ovaj dvorac i napravljen. Februar je predviđen za završetak prve faze koja je kompleksna zbog vraćanja potpune autentičnosti, nakon toga uslediće druga faza u kojoj će se raspisati nabavka za rekonstrukciju i adaptaciju ovog kompleksa, rakao je Čavić. Po završetku planirano je da ovaj kompleks oživi i služi građanima Bačke Palanke kao i građanima Srbije, da se organizuju kulturni događaji, balovi sa simfonijskim orkestrom, izložbe, da postane i turistička destinacija, jer zaista ima šta da ponudi, istakao je predsednik Skupštine opštine Milan Čavić.

Reč-dve o samom dvorcu i njegovoj arhitekturi.

Ovaj dvorac je jedan je od najčistijih primera klasicizma, koji su Dunđerski usvojili. Nalazi se u prostranom parku, kao prizemna građevina pravougaone osnove, sa nizom prozora sa ravnim profilisanim natprozornicima poduprtim konzolama u obliku volute, a u donjem delu sa niz bolustera. Po običaju, fasadom dominiraju žuta, oker i bela boja. Osobenost ulaznog trema koji vodi do vrata u dvorac kamen peščar koji se izdvaja zbog svog kvaliteta. Bočne fasade su jednako oblikovane. Na istočnoj strani nalazi se klasicistički portik sa stepeništem koja podržavaju četiri dorska stuba, timpanom, stepeništem i kosim rampama za kolski pristup. Začelje dvorca je rešeno sa naspramnim isturenim delom i širokim stepeništem.

 

Foto: PrtSc/dvorcisrbije.rs

Park je u svojoj suštini sačuvao osobenosti prethodnog vlasnika, ali je usavršen u vreme Lazara Dunđerskog i njegovi planeri su pratili evropske trendove, uključujući i donošenje egzotičnog rastinja, kao što je drveće sa Bliskog Istoka, Afrike i Indije. Park oko dvorca je vredan zbog zastupljenosti retkog rastinja.

 

Foto: PrtSc/dvorcisrbije.rs

Dosta je istorije ispisano u prostorijama ovog dvorca i jedni od najviđenijih umetnika Srbije s kraja 19. i početka 20. veka su bili česti gosti ovog dvorca. Najčešći posetilac je bio Laza Kostić a ovde je i nastala najlepša ljubavna  pesma u srpskoj poeziji Santa Maria Della Salute koju je Laza posvetio Lenku Dunđerski. Bilo je slikara, pesnika, vajara, a jedni od najpoznatijih posetilaca su svakako i srpska kraljevska porodica Karađorđevići.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.