SRBIJA – Država Srbija je za samo pet godina uspela da sagradi, isprojektuje i obezbedi energetsku sigurnost i stabilnost za sve građane i privredu.
Za samo pet godina država Srbija je uspela da od nule sagradi dva gasovoda koji sada pored energetske sigurnosti obezbeđuju i dodatne prihode, jer je Srbija po prvi put u svojoj istoriji i tranzitna zemlja za gas.
Međutim, novi izazovi u svetu doveli su do potrebe da se Srbija odluči i da diverzifikuje snabdevanje gasom kako bi građani Srbije imali tople domove, a privreda dovoljne količine energenata.
I kao što pravi domaćini rade, tokom leta se prave planovi za zimu, tako je i rukovodstvo Srbije u januaru ove godine započelo izgradnju gasnog interkolektora između Srbije i Bugarske – Niš-Dimitrovgrad, koja treba da bude završena do oktobra naredne godine, a obezbediće diverzifikaciju pravaca i izvora snabdevanja.
Takođe, početkom ovog meseca (3. maja) lideri Balkana među kojima je bio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, okupljeni su od strane Evropske unije na ceremoniji započinjanja radova na LNG terminalu u Grčkoj, koji treba da obezbedi još jednu, alternativnu, rutu snabdevanja gasom. Glavni finansijer gasovoda kroz Srbiju u dužini od 109km biće Evropska unija (49.6 miliona evra), dok će država Srbija obezbediti 11 miliona evra. Gas će dolaziti sa gasnog polja Šah Deniz koje se nalazi u Kaspijskom moru.
Početkom ove nedelje, ministarka energetike Zorana Mihajlović, izjavila je u Bukureštu da će Srbija ove godine uraditi projektno-tehničku dokumentaciju za gradnju transportnog gasovoda Mokrin – rumunska granica od 12,8 km, a da će ovim putem naša država biti povezana sa gasnim sistemom Transgaz u Rumuniji i gasovodom Brua.
Cilj države Srbije je da smanji proizvodnju energije iz prljavih goriva i poveća procenat kapaciteta koji za proizvodnju energije koriste OIE. U novom investicionom planu Republike Srbije vrednom više od 35 milijardi evra, pored izgradnje hibridne RHE Đerdap 3, planirane su i nove solarne i vetroelektrane.
Postoji interesovanje Rumunije da sarađuje sa Srbijom na realizaciji projekta izgradnje hibridne RHE Đerdap 3, koja bi tada praktično postala hibridna reverzibilna HE, jedinstvena u Evropi.
Tokom jučerašnjeg dana (26. maja) ministar finansija Siniša Mali dogovorio je sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom, da Srbija u Mađarskoj tokom predstojeće zime uskladišti 500 miliona kubika gasa.
Ovaj susret usledio je nakon razgovora predsednika Aleksandra Vučića i premijera Mađarske Viktora Orbana u Novom Sadu tokom otvaranja Poljoprivrednog sajma (21. maj).
Mali je, nakon sastanka, rekao novinarima da će na osnovu dogovora, Srbija moći da povuče iz mađarskih skladišta u oktobru tri miliona kubika dnevno, po šest miliona kubika dnevno u novembru, decembru i januaru i tri miliona u martu.
Ministar Sijarto je rekao da su današnji dogovori dokaz strateškog prijateljstva dve zemlje.
“Uskladištićemo gas našeg suseda za sledeću zimu, jer imamo više od šest milijardi kubnih metara kapaciteta za skladištenje. Nećemo podržati predlog Evropske unije za naftni embargo Rusiji dok se ne nađe rešenje koje obezbeđuje energetsku bezbednost Mađarske”, izjavio je Sijarto.
Na jučerašnjem sastanku takođe je razgovarano o saradnji Elektroprivrede Srbije i mađarskog energetskog preduzeća MVM.
Dogovoreno je da mađarski predstavnici tokom naredne nedelje dođu u Beograd i razgovaraju o saradnji i zajedničkom ulaganju u obnovljive izvore energije, kao i u zajedničku nabavku električne energije i zajedničko ulaganje u izgradnju interkonektora.
Samo tokom maja meseca država Srbija preduzela je nekoliko uspešnih i značajnih inicijativa za diverzifikaciju energetskog sektora kako bi građanima i privredi u budućnosti obezbedila dovoljne količine energenata.
Za samo pet godina, a naročito tokom prošlog meseca, država Srbija pokazala je i dokazala da je vode izuzetni ljudi koji su spremni da sagledaju promene i teške okolnosti koje se dešavaju u svetu.
Zahvaljući domaćinskom vođenju države, pažljivom planiranju, znanju i iskustvu, donete su odluke koje danas Srbiju čine stabilnom, održivom i spremnom za predstojeće periode promena na globalnom planu.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.