Za dobrog drvoseču uvek ima posla

Seča drveća u Srbiji nije samo tehnički izazovna, već i sve profitabilnija industrija. Ova delatnost zahteva stroge procedure kako bi se izbegle nesreće i oštećenja, a metode rada se prilagođavaju različitim uslovima – od dvorišnog sečenja drveća uz korišćenje arborističkih tehnika, do klasičnog obaranja stabala u šumama.

Svakako je najzahtevnije veoma visoko drveće kome grane dosežu iznad objekata, kroz koje prolaze električni ili telefonski vodovi, zatim suvo drveće, delimično polomljena i nagnuta stabla od udara vetra. Ali, i to se rešava uz pomoć savremenog alata, opreme i iskusnih drvoseča.

Jedan drvoseča iz Beograda kaže za Biznis.rs da se bavi isključivo rizičnim, odnosno alpinističkim sečenjem drveća, i to uglavnom u Beogradu i Novom Sadu, jer je tu potražnja i najveća.

Ističe da za dobrog drvoseču – kojih nema mnogo u Srbiji, posebno za rizične terene – uvek ima posla. Obaranje velikih, starih stabala je vrlo zahtevan posao, pa je dobra priprema od izuzetne važnosti. Navodi da rade u dvorištima i na površinama privatnih kuća, a najbolja preporuka je reč zadovoljnih klijenata.

Inflacija nije mnogo uticala na ovaj posao, odnosno nije oborila vrednost radova. Cene se nisu mnogo menjale proteklih godina, a kreću se od 150 pa do 2.000 evra, u zavisnosti od broja stabala i terena.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji je trenutno registrovano 918 firmi koje se bave sečom drveća.

Ukupni prihodi u ovoj industriji porasli su sa 1,5 milijardi dinara u 2021. godini na 2,19 milijardi dinara u 2023, dok je dobit skočila sa 48 miliona dinara u 2021. na 154 miliona prošle godine.

Najuspešnija firma u ovoj oblasti je Wood Chips iz Šapca, koja je u 2023. ostvarila dobit od 46,2 miliona dinara. To je znatno više od rezultata iz 2022. godine od 28,2 miliona dinara (28.261.000).

Ovo preduzeće zapošljava šestoro radnika, a kako navode na svom sajtu – bave se proizvodnjom drvenog čipsa, tačnije biomasom.

Na drugom mestu je A.P.M Gizdavić iz Kuršumlije, sa dobiti od 18,2 miliona dinara u 2023. godini i sedmoro zaposlenih. Ova firma je višestruko uvećala svoj rezultat od 2021. godine kada su bili u plusu 435.000 dinara, a godinu dana kasnije 3,33 miliona dinara.

Trećeplasirana preduzetnička radnja Dejana Ivanovića iz Tulova zabeležila je dobit od 5,8 miliona dinara. To je duplo više u odnosu na godinu ranije kada je dostigla 2.822.000 dinara.

Tagovi:

Pročitajte još: