logo transparend vojvodina uzivo

Vučić u Kragujevcu: Ispunjeni snovi, ovde će da radi 2.000 ljudi

KRAGUJEVAC – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje u Kragujevcu pokretanju probne proizvodnje novog električnog modela „fijat grande panda“, dok će za dva meseca krenuti i serijska proizvodnja.

Predsednik Srbije se tokom obilaska raspitivao koliko može da ide nova panda, i dobio odgovor da je maksimalna brzina 150 kilometara na sat.

Vučić je potom seo u novi automobil i provozao se.

„Čak sam i ja imao dovoljno mesta unutra“, rekao je Vučić kada je izašao.

„San nam se ispunio“, rekao je Vučić razgledajući novo vozilo. On je istakao da je ovo veliki dan za Kragujevac, Šumadiju i celu Srbiju, kao i da je to mnogo važno za rast BDP-a Srbije.

„Gotovo sam siguran da će biti jako uspešan model, ne znam zašto, nisam ekspert, ali osećam to“, dodao je Vučić.

 

Na svečanosti u Kragujevcu prisustvuju najviši predstavnici kompanije Stallantis.

“ Fijat je ovde došao 1950. godine i imamo obavezu da ovde nastavimo sa investicijama. Stelantis je uradio ono što je rekao da će uraditi. Došli smo do početka proizvodnje grande pande“, rekao je Karlos Tavareš, generalni direktor Stelantisa.

„Pripremamo se za neki budući model, jer ako ovaj model ne napravi dobar posao na tržištu nećemo imati sledeći model, a hoćemo da ovde uvek imamo vredne radnike koji prave automobile. Radnici ovde znaju da imaju siguran posao ako su vredni i marljvi. Ne može se živeti i imati pristojna plata bez teškog rada. Zato je ovo naša borba za neki naredni fijat“, objasnio je Vučić.

„Uzmite domaće automobile, ono što je napravljeno u Srbiji, u Kragujevcu, to važi i za Vladu Srbije. Ovde će da radi 2.000 ljudi, sa porodicama to znači da će od ovoga da zavisi 7.000 ljudi“, naglasio je.

„Kasnimo u postavljanju električnih punjača na stanicama. Jer za 5 godina u Evropi neće biti ništa više sem električnih automobila. Ovo je za nas ogromna prilika, jedini smo u regionu koji imamo fabriku e-automobila“, kazao je predsednik Srbije.

„Srbija je dala subvencije, 48 miliona evra da biste imali posao ovde. Ali zato će Srbija samo od ovoga ovde imati rast BDP-a od 0,5 odsto. Napraviće nam svima uslove za 2% veću platu, govorim to samo da biste razumeli koliki je značaj ove fabrike za nas“, istakao je.

„Država je uradila sve što je mogla da Stelantis ostane ovde, jer ćemo time privlkačiti i druge investitore“, dodao je Vučić.

„Kragujevac vraćamo na velika industrijska vrata. Živeo Kragujevac, živela Srbija“, zaključio je Vučić svoje izlagane na svečanosti povodom novog modela.

Foto: Tanjug

Novi model napravljen je u dve verzije – električnoj i hibridnoj i iz Kragujevca će stići prvo u Evropu, zatim na Bliski Istok i u Afriku.

Kragujevački „medvedić“ spada u automobile B segmenta ispod četiri metra dužine i prvi je u nizu modela nove porodice koja će svake godine lansirati novi model, sve do 2027.

Na proslavi 125 godina od nastanka italijanskog proizvođača automobila Fijat u Torinu zvanično je 11. jula predstavljen i novi model „fijat grande panda“, inspirisan modelom iz 1980-ih, koji će biti proizvođen u fabrici Stelantis u Kragujevcu u Srbiji i kao električni i kao hibridni, saopštila je ranije ta kompanija.

Kako je navedeno, „fijat grande panda“ označava povratak brenda Fijat na globalno tržište, a novi automobil je razvijen je na temelju tri ključna stuba: italijanskog dizajna, globalne platforme i lokalne relevantnosti.

U saopštenju se navodi da su održivost, inkluzivnost, jednostavnost i lepota vrednosti koje su oživele ovaj projekat, dok je dizajn inspirisan kultnom „pandom“ iz osamdesetih godina prošlog veka, „plavim famerkama“ automobilske industrije, kao automobil društveno prihvatljiv za svakoga.

Cena modela „fijat grande panda“, kako je navedeno, počinje ispod 25.000 evra za potpuno električnu verziju.

Tako da bi bazni model na električni pogon, kako navode pojedini specijalizovani domaći mediji za automobilizam, kod nas mogao da košta oko 18.000 evra uz najavljene državne subvencije, za domaći model od 7.000 evra.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.