Vučić: Podrška za derogaciju odluke o zabrani uvoza ruske nafte

PRAG – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić preneo je danas kasno posle podne da je tokom prvog sastanka Evropske političke zajednice u Pragu imao mnogo bilateralnih sastanaka, da mu predstoji još važnih susreta, i da je Srbija, kada je reč o zahtevu za derogacije odluke o zabrani uvoza ruske nafte za Zapadni Balkan, dobila veliku podršku.

“Danas smo imali poseban panel na kojem je Srbija učestvovala, a na kojoj su bili zastupljeni lideri Nemačke, predsednik Švajcarske, grčki premijer, a bili su i norveški premijer, šef vlade zemlje sa kojom radimo po pitanju energetike i na osnovu njihovih saveta donosimo zaključke. Bili su tu lideri iz Belgije, Irske, Portugala, a bio je i ukrajinski premijer. Imali smo vrlo dobar razgovor“, preneo je Vučić u izjavi novinarima.

Rekao je da se čulo mnogo dobrih stvari o tome u kom pravcu ide Evropa, a najvažniji zaključak je da je potrebna izgradnja takozvanih povezujućih transmisionih sistema, elektromreža, interkonektora gasnih, novih gasovoda i naftovoda da bi moglo da se koristi ono što će iz celog sveta dolaziti od energenata na evropsko tle.

Najavio je da će u subotu govoriti o predstojećim investicijama u Srbiju i šta planiramo.

Zahvalio se Evropljanma na podršci izgradnji interkonektora između Srbije i Bugarske, kao i na tome što su u plan stavili finansiranje interkonektora Srbija-Severna Makedonija kako bi bi na dva različitih mesta mogli da se prikopčamo na gasovode TAP i TANAP.

S tim u vezi je rekao da očekuje predsednika Azerbejdžana do kraja godine u Beogradu i da će sa njim razgovarati o nedostatku gasa u visini od 1,2 milijardu kubnih metara gasa.

„Za dve milijarde, pa čak i 2,2 milijarde kubnih metara nemamo problem, ali za daljih 1,2 imamo i nabavljali smo ih po visokim cenama na tržištu. Ovo što smo sa Rusima radili bilo je po povoljnim cenama, ali nismo mogli da obezbedimo veće količine, jer nisu želeli“, objasnio je on.

Vučić je kazao da je bilo reči i o uvozu ruske nafte.

„Juče na sastanku EU, kada je sve trebalo da prođe, na inicijativu Hrvatske, a podržano od strane dve zemlje, jedne baltičke i jedne nedaleko od tog regiona, je skinuta sa dnevnog reda derogacija norme za Zapadni Balkan. Hrvatska je izašla sa argumentacijom koju je njihov premijer javno upotrebio, a to je da nije fer da Srbija ima nižu cenu nafte. A valjda je fer da neke evropske zemlje poput imaju Slovačke, Češke, Bugarske i Mađarske imaju“, kazao je on.

Vučić je ukazao i na to da se sada postavlja pitanje da li kažnjavaju Rusiju osmim paketom ili Srbiju.

„Želim da se zahvalim predsedniku Bugarske Rumenu Radevu koji je bio na ovom panelu fer u odnosu prema našoj zemlji i rekao da to nije fer prema Srbiji. Isto je i grčki premijer u završnoj reči to rekao. Na drugom panelu su to rekli i Orban i Rama“, preneo je on.

Vučić je istakao da problem nije rešen, ali da nije loša vest što je odluka pomerena na neko vreme.

„Nisam razumeo smisao, jer mi smo manji potrošač od Mađarske, Slovačke, Češke i Bugarske. Zar smeta da mala Srbija ima dobru cenu, a veći potrošači ne smetaju? Nikakve logike nije bilo već samo želja da se napakosti Srbiji“, podvukao je on.

Vučić je naglasio da je imao brojne bilateralne susrete da ga očekuje sastanak sa španskim premijerom, ali i nemačkim kancelarom i predsednikom Francuske.

Pošto sve kasni, kako je rekao, sastaće se tokom večeri i sa predsednicom Evropske komisije.

Razume se da će pitanje KiM biti u fokusu, a dobio sam informaciju iz njihovih timova da će to biti ključna tema našeg razgovora. To je za nas od velike važnosti“, rekao je on.

Vučić je rekao da će predsednik Češke Miloš Zeman doći u Srbiju u januaru.

„On misli da će mu biti poslednja poseta, a ja sam izrazio nadu da to neće biti slučaj. Želi da nam time ukaže veliku čast. Nikada nećemo zaboraviti njegove reči o KiM izrečene u Pragu“, istakao je on.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.