OSEČINA – Sajam šljiva u Osečini, na kome će biti predstavljeno više od stotinu izlagača iz osam zemalja, otvorio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Zvaničnom otvaranju 17. Sajma šljiva u Osečini, koji traje do 28. avgusta, prisustvuje i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, a predsednik je dočekan uz tradicionalnu pesmu iz ovog kraja i buran aplauz.
Vučić je obraćajući se okupljenim skrenuo pažnju i na simboliku šljive u našim mitovima i poeziji i podsetio na legendu po kojoj u porti jedne crkve u Srbiji raste šest šljiva koje su uvijene u smeru Kosova posle pričešća vojske moleći se zajedno sa srpskim vitezovima za pobedu, i po kojoj će da će se tih šest šljiva ispraviti kada se pobednička vojska vrati.
Podsetio je i na stihove pesnika Oskar Davičo koji je pevajući o svojoj otadžbini napisao – “Srbija među pesmama, Srbija među šljivama, oj Srbijo među ljudima na njivama…” i Dobrice Erića: “Šljiva na bregu, šljiva u dolini, šljiva u cvetu po celoj mojoj otadžbini”.
Prilikom obilaska štandova na kojem su izloženi razni proizvodi od šljiva, predsednik se interesovao šta je još potrebno Osečini kako bi život stanovnicima te opštine bio bolji.
Rečeno mu je da je potrebno rekonstruisati srednju školu “Branko Nedić”, na šta je Vučić rekao da će rebalansom budžeta, koji će biti urađen nakon formiranja nove vlade, biti opredeljeno 80 miliona dinara za ovu školu.
Predsednik je rekao da je pre pet godina bio na ovom sajmu i uverio se da su tu dobri domaćini koji rade u najboljem interesu Srbije.
Kazao je da će država pomoći i Osečini i Valjevu, ali i Kraljevu, Prokuplju i Blacu, koji imaju najviše šljive, i dodao da ukupno imamo 74.000 hektara pod zasadima šljive u Srbiji.
Naveo je i da je Srbija ove godine ostvarila veći izvoz u Rusiji nego prethodnih godina kada nije bilo rata u Evropi, što pokazuje da interesovanje za srpsku šljivu raste.
Dodao je da se ove godine desilo da zbog vremenskih prilika imamo manje najkvalitetnije šljive od one za industrijsku proizvodnju i da moramo dodatno da osnažimo kapacitete.
Istakao je da će država pomoći izgradnju puteva na teritoriji Osečine koja traži da se asfaltira čak 74 kilometara, što nije moguće.
Vučić je kazao da Osečina ima dobar put ka Loznici i Valjevu i da može da obeća da će odmah krenuti da se radi 37 kilometara, što će koštati 5,5 miliona evra.
“Odmah ćemo krenuti i lično ću to da kontrolišem”, obećao je Vučić.
Najavio je da će se graditi prečišćivači za otpadne vode u Osečini i da će biti urađena kanalizacija u Peckoj.
“To je ono što nas čeka u narednih godinu i po dana ili dve”, dodao je Vučić.
Kazao je da će onda i investitori želeti da dođu u Podgorinu, kao i da je država spremna da da posebne subvencije za dolazak investitora u taj deo zemlje.
Centralni sajamski događaj koji se održava u hali Sportskog centra je izložba šljivarske proizvodnje – svežih i suvih šljiva, pekmeza, džemova, rakija, kompota, slatka, kolača od šljiva, ali i jedinstvenih proizvoda poput afrodizjačkog okrepljivača “karaban” načinjen po jedinstvenoj recepturi od meda, rakije i oraha.
Na sajmu se predstavljaju i privredne i preduzetničke firme, ustanove i institucije čije su delatnosti neposredno ili indirektno povezane sa šljivarstvom, voćarstvom ili agrarom, kao i sa turizmom koji je u ovom delu Srbije u fazi razvoja.
Takođe, poseban deo posvećen je izložbi poljoprivredne mehanizacije i sadnog materijala.
Organizatori Sajma su opština Osečina i Turistička organizacija “Podgorina”.
Izložba “Zlatne ruke”, na kojoj se predstavljaju sačuvani primerci domaće bogate baštine, rukotvorine i gastronomski specijaliteti urađeni po tradicionalnoj receputiri, jedna je od najatraktivnijih pratećih sadržaja.
Tu spada i “Trg starih zanata” sa nekoliko, samo za sajamske prilike, obnovljenih radnji ovdašnjih majstora-zanatlija.
Takođe, poseban deo je predviđen za negovanje tradicije – “Poselo kod lampeka”, gde se uz kazan dok se peče rakija pevaju stare izvorne pesme, pijucka rakijica i služi suva šljiva.
Na licu mesta kuva se i pekmez, koji posetioci mogu da degustiraju vruć u lepinji.
U okviru sajamskih manifestacija predviđen je i takmičarski deo u šahu i zdravicama, kao i proglašenje pobednika za najbolje štandove, hranu, proizvode od šljive i alkoholna pića.
Čitav događaj upotpunjuje bogat kulturni, muzički i umetnički program, sadržaji za decu, stručna predavanja i debate, promocije, ali i vožnja kroz grad fijakerom i vozićem.
Sajam je počeo 23. avgusta promocijom knjige Jelene Glušac “Hram Uspenja Presvete Bogorodice u Pećkoj”, koja je održana u Parohijskom domu u Osečini.
Juče je, u okviru sajma otvorena izložba “Košuljica izvezena – košulje kroz istoriju”, a održano je predsajamsko veče, kada je zapaljena sušara i održana zdravica uz igru, kola i narodnu muziku.
Privredno-turistička i zabavna manifestacija Sajam šljive u Osečini nastala je 2006. godine i predstavlja ključni događaj u zapadnoj Srbiji, koga bi trebalo stalno negovati, kvalitativno unapređivati, stručno isticati i ekonomski što bolje plasirati, naveli su organizatori.
Cilj Sajma je da povrati važnost šljivi, podgorskoj i srpskoj najrasprostranjenijoj voćarskoj kulturi, zatim da doprinese unapređenju šljivarstva na ovom području, kao i da kroz brojne sajamske sadržaje afirmiše i sve druge resurse i potencijale kojima opština Osečina raspolaže ne samo u ovoj, već i u drugim oblastima.
Tradicionalno Osečina tokom manifestacije ugosti brojne delegacije gradova iz regiona, kao i oko 15. 000 posetilaca.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.