PANČEVO – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi danas 72. brigadu za specijalne operacije i prisustvuje prezentaciji protivoklopnog sistema “kornet”, kao i prikazu sposobnosti dela te jedinice.
Događaj se odigrava u kasarni “Rastko Nemanjić” u Pančevu, uz Vučića prezentaciji prisustvuje i ministar odbrane Nebojša Stefanović.
– Oficiri, podoficiri i vojnici, zdravo! – pozdravio je Vučić vojnike i poželeo im srećnu Novu godinu.
Načelnik Generalštaba general Milan Mojsilović predstavio je protivoklopni sistem “Kornet”, koji je u Srbiju stigao u decembru.
– Kornet ima veću probojnu moć i domet do 8 kilometara. Zato je bolji od “Fagota” – objašnjeno je predsedniku.
Ovaj sistem je, kako je rekao, lakoprenosiv, potrebno je samo dva čoveka, što ga takođe čini boljim od “Fagota”.
Deo ljudstva je već u Rusiji prošao obuku za ovaj sistem.
– Hoću da Vam se zahvalim što ste 3. januara ovde. Nastavite vredno da radite i vredno da trenirate i nastavite da branite svoju zemlju kako ste uvek branili. Što se plata i opreme tiče, gledaćemo to da poboljšavamo, a vi gledajte da možete da idete u korak sa najboljim specijalcima iz celog sveta. Veliko hvala za sve što ste učinili – rekao je Vučić.
Foto: Tanjug
Šta je kornet?
U čemu je tajna? Kornet 9M133 je konstruisao čuveni zavod u gradu Tulu. Stručnjaci iz ovog zavoda osmislili su i Pancir S1 i čitav niz inovacija u svetu raketnog i topovskog naoružanja koje se odlično pokazalo u praksi.
“Kornet” je napravljen tako da posada od dva vojnika može brzo da zauzme položaj i lansira raketu na cilj. Prvobitni domet bio je 5,5 kilometara i razorna moć bila je zastrašujuća.
Tandem odnosno dupla kumulativna bojeva glava probijala je oklop jačine više od metra pancirnog čelika, a prethodno uništi aktivni reaktivni oklop. Probojnost betona je tri do tri i po metra.
“Kornet” je teško uhvatiti
Tako je bilo od 1998. godine. Dobro uvežbana posada mogla je za manje od jednog minuta da zauzme položaj, lansira raketu koju operater laserski navodi na cilj. Raketa do maksimalnog dometa leti 22 sekunde.
“Kornet” može da gađa i cilj koji se kreće brzinom od 70 kilometara na čas ili sve tenkove i najveći broj oklopnih vozila na terenu.
Težina celog sistema sa raketom i lansirnom jedinicom je 67 kilograma. To je jedina uslovno rečeno mana sistema, ali se problem reši tako što posadu čine fizički jači vojnici.
“Kornet” je takođe ugrađivan na kupole oklopnih vozila, koje dizajnira i pravi ista firma. Postoji i samohodni lanser “Korneta”, odnosno guseničar sa posadom i borbenim kompletom od 16 raketa.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.