SRBIJA – Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević poručio je danas, nakon obilaska rekonstruisanog Dečjeg odeljenja u okviru Zdravstvenog centra u Zaječaru, da je zadatak buduće vlade da obezbedi najbolje uslove za lečenje i rad u zdravstvenim ustanovama u svakom mestu u zemlji.
Vučević je istakao da dečje bolnice svuda u Srbiji treba da izgledaju poput ovog rekonstruisanog odeljenja u Zaječaru.
Zadatak za državu i buduću vladu jeste da se bori za to da svako mesto koje ima bolnicu ili zdravstveni centar ima ovakve uslove i za zaposlene i za pacijente, a naročito za onu najosetljiviju kategoriju među njima, a to su deca, naglasio je predsednik Vlade.
On je naveo da je država pomogla u stvaranju boljih uslova za rad u ovom zdravstvenom centru i da su njima zadovoljni i zaposleni i rukovodstvo, uz napomenu da je Zaječar centar razvoja istočne Srbije, a ne samo Timočkog okruga.
Vučević je dodao da državu očekuje još mnogo posla i da je sa gradonačelnikom Zaječara i čelnicima zdravstvenog centra u tom gradu razgovarao o tome šta još nedostaje i šta je prioritetna lista i za domove zdravlja i za porodilišta, ali da je bilo reči i o drugim infrastrukturnim projektima.
Premijer je preneo da je razgovarano i o gasifikaciji Zaječara, pri čemu je izrazio uverenje da će država u narednom periodu izgraditi gasovod iz pravca Paraćina.
Prema njegovoj oceni, to bi građanima obezbedilo bolje mogućnosti za grejanje i korišćenje energenata, a povoljno bi uticalo i na zaštitu životne sredine i uslove za život u ovom gradu.
Premijer je Zdravstveni centar u Zaječaru obišao zajedno sa ministrom za javna ulaganja Darkom Glišićem, državnim sekretarom Ministarstva zdravlja Mirsadom Đerlekom, gradonačelnikom Zaječara Boškom Ničićem i direktorom tog centra Miroslavom Stojanovićem.
Glišić je ukazao na to da je rekonstruisano Dečje odeljenje Zdravstvenog centra u Zaječaru jedno od najmodernijih u tom okrugu i ponovio da je cilj da i ostali zdravstveni objekti u zemlji budu na tom nivou.
On je precizirao da je u ovaj projekat uloženo ukupno 670 miliona dinara, od čega je Ministarstvo zdravlja za kupovinu najsavremenije opreme opredelilo približno 180 miliona dinara.
Pomenuta sredstva resornog ministarstva iskorišćena su za nabavku bolničkih kreveta, kreveta za intenzivnu negu, električnih kreveta, inkubatora, jednog prenosnog inkubatora i računara, kao i za kompletno opremanje hirurške sale.
Takođe, kako je naveo, za građevinske radove na objektu namenjeno je 469 miliona, dok je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, preko JP „Putevi Srbijeˮ, izdvojilo približno 20 miliona dinara za sređivanje pristupnih puteva i ulica.
Zdravstvene usluge u rekonstruisanoj bolnici moći će da dobije 9.000 korisnika, od toga 3.000 dece starosti do sedam godina i 6.000 dece do 19 godina.
Rekonstrukcijom je rešen i problem energetske efikasnosti i zaštite od požara, a povećani su i pristupačnost i komfor korisnika i zaposlenih, po najnovijim standardima u gradnji medicinskih objekata.