BEOGRAD – Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je danas da oko zahteva studenata u blokadi u vezi sa vanrednim parlamentarnim izborima može ozbiljnije da se razgovara samo ukoliko su iskreni u tome, a da bi u slučaju izborne kampanje bilo zanimljivo da se čuje njihovo mišljenje u vezi sa KiM i Republikom Srpskom.
Vučević je za TV Prva rekao da nije siguran koliko su oni koji traže izbore iskreni u tome i da misli da bi to koristili za sprovođenje daljeg nasilja. „Oni insistiraju na tome da samo njihova lista, blokadersko-studensko-profesorska može da učestvuje na izborima, da opozicija ne sme da učestvuje na izborima, znači Đilas, Marinika, Miki Aleksić, Ćuta – ništa.
Ima da radite za našu listu, mora da podržite našu listu“, rekao je Vučević na TV Prva. On je dodao da čak ima takvih ekstrema kod blokadera da insistiraju da svaka politička stranka, svaka lista, koalicija, grupa građana koja hoće da učestuje na izborima, mora prethodno da prođe odobrenje na plenumu. „Da vam oni daju da li možete da se kandidujete, ne RIK, ne broj potpisa građana, ne podrška koju imate, nego da vam oni kažu da li ste vi podobni ili nepodobni za izbore“, rekao je Vučević.
Vučević je upitao zašto studenti u blokadi nisu imali taj zahtev u vezi izbora u novembru ili decembru prošle godine, nego su odlučili da upropaste školsku i studentsku godinu. „Zašto su radili sve ovo šest meseci? Zašto su provodili nasilje šest meseci? Zašto su zaustavili školski sistem, zašto su izbacili studente iz fakulteta, upropastili školsku studentsku godinu? Zašto su u dobroj meri naneli ozbiljnu štetu srpskoj ekonomij i na taj način zaustavili rast plata i penzija?“, upitao je Vučević.
On je dodao da bi izbore dobili da su ih odmah tražili. „Zašto nisu odmah tražili izbore? I dobili bi ih. Bilo bi fer da su oni u novembru, decembru prošle godine tražili vanredne parlamentne izbore. Mi smo im nudili tada da se razgovara, od referenduma do izbora. Ali nisu hteli zato što su mislili da će fizički, revolucionarno preuzeti vlast“, rekao je Vučević.
On je dodao da oko sadašnjeg zahteva treba dobro razmisliti i da nije siguran da su iskreni u tome. „Ja mislim da bi oni to koristili za sprovođenje daljeg nasilja. Da bi pokušali, kada bi se zakazali vanredni izbori, da spreče održavanje izbora, da vrše opstrukciju na biračkim mestima, da blokiraju biračka mesta, da lome biračke kutije i da nas uvedu u dalju fazu destrukcije i anarhije, da Srbija ne može da sprovede izbore, da ne možemo posle toga da imamo skupštinu, da ne možemo da imamo vladu i da naprave dalju radikalizaciju stanja u društvu. Tako da, o tome treba itekako povesti računa“, rekao je Vučević.
On je istakao da SNS nikada nije bežala od izbora, ali da sada ne može da se srlja u neki njihov haos, a posebno da oni zadaju do kada moraju biti održani izbori. „Interesantno bi bilo kad bi bila izborna kampanja da čujemo od njih neku poruku o Kosovu i Metohiji, da čujemo šta oni kažu oko Dodika i Republike Srpske, da čujemo šta oni kažu oko sankcija Ruskoj Federaciji, oko gasnog ili naftnog aranžmana, oko NIS-a.
Bilo bi interesantno da se oni izjasne u jednoj političkoj temi obzirom da svi sada vidimo da su oni u politici“, rekao je Vučević. Govoreći o ostavkama dekana i uprave Pravnog fakulteta, Vučević je naveo da ne zna šta su razlozi za to. „Više me ništa ne iznenađuje sa njihove strane. Teško da ima spasa akademskoj godini i to govorim kao otac studenta“, rekao je Vučević.
On je naveo da niko ne komentariše elektronsku krađu na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, gde su studenti, da bi glasali o tome da li podržavaju predlog da se vrate na nastavu, morali da imaju mejl adresu. Vučević je istakao da je pet dana vodila grupa studenata koja je za vraćanje na nastavu, a da je onda u poslednjih sat i po vremena glasao neverovatan broj onih koji su za blokadu. „Dešava se da glasa 14 studenata u minuti, a ranije je u sat glasalo po 10 studenata. Čekali su da vide ko se od studenata nije izjasnio, onda su videli ko nije izašao na glasanje, pa su oni krenuli da glasaju i u njihovo ime. Mislim da je BIA pokrenula postupak, da su i studenti koji žele da uče podneli krivičnu prijavu Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, da vidimo ko je ulazio sa kojih adresa“, rekao je Vučević.
On je naveo da se nastavlja promocija Pokreta za narod i državu i da je u Nišu, prema informacijama koje je dobio, najveće interesovanje za pristupanje pokretu. „Posebno je važno da odemo u Niš imajući u vidu ono što se desilo 21. marta, kada su sprovodili najgore nasilje prema ženama i sprečili mene i Anu (Brnabić) da budemo na stranačkom skupu“, rekao je Vučević. On je izrazio uverenje da će najavljeni trodnevni skup u Nišu biti dobar i da će se poslati poruka da taj grad mora da de razvija. „Tamo smo mnogo uradili kao država, mnogo se investira.
Treba da razgovaramo oko besplatnih udžbenika. Mi smo skup prijavili za 16, 17. i 18. maj. Verujem da ćemo poslati pozitivnu sliku“, naglasio je Vučević. On je dodao da će se boriti za Srbiju jer su sve njegove želje usmerene na to da se zemlja sačuva i dodao da će biti posvećen samo radu u stranci. „Čekaju nas izbori u Zaječaru i Kosjeriću 8. juna. Evo prilike da vidmo ko kako stoji.
Nadam se da nikome neće pasti na pamet da sprovodi nasilje“, rekao je Vučević. Govoreći o nedavnoj poseti Valensiji, ona je naveo da je bio tamo na poziv Evropske narodne partije i da je imao važne sastanke. „Bio sam u Valensiji na poziv Evropske narodne partije, za razliku od nekih koji su se šunjali po hodnicima, poput Mike Aleksića i onog njegovog Đorđa Stankovića.
Oni su po hodnicima zaustavljali ljude, pa se slikali i objavljivali da su se sastajali. Poenta je da imate razgovore“, istakao je Vučević. Naveo je da je tamo imao još jedan sastanak sa nemačkim rukovodstvom CDU i da su razmenili činjenice u vezi RS i situacije u Srbiji.
„Posebno je bio važan sastanak sa Veberom, koji je dobio novi mandat. Nisu sve lake poruke, a ono što je bila moja ključna primedba da je Albanac sa KiM zloupotrebio govornicu“, rekao je Vučević.