BEOGRAD – Ministar odbrane Miloš Vučević rekao je da će Vojska Srbije na praznik Sretenje raspisati konkurs za prijem 5.000 pripadnika specijalnih jedinica i ocenio da Srbija nastavlja sa politikom vojne neutralnosti, dok KFOR mora da bude garant bezbednosti za građane na KiM.
Vučević je, u intervjuu za Politiku, rekao da na osnovu naređenja predsednika Srbije Aleksandra Vučića, planira povećanje stalnog broja pripadnika specijalnih jedinica sa sadašnjih 1,500 na 5,000.
“To je proces koji će trajati i koji podrazumeva rigoroznu selekciju, složenu obuku, ali i proširenje infrastrukturnih kapaciteta i nabavku novog naoružanja i opreme. Mi ćemo na Sretenje raspisati konkurs za popunu tri specijalne jedinice u čiji će sastav ući novi pripadnici 63.padobranske brigade, 72. brigade za specijalne operacije i Odreda vojne policije za specijalne namene Kobre”, rekao je Vučević.
Na pitanje da oceni saradnju sa KFOR-om tokom krize na severu KiM, Vučević je rekao da je jedina legitimna oružana sila na KiM KFOR i da je kao takav u obavezi da osigura bezbednost za sve građane na tom prostoru kao i da čuva mir.
Iz tog razloga, kako kaže Vučević, smatra da je zahtev za povratak 1000 pripadnika Vojske Srbije i policije na prostor KiM, koji je upućen KFOR-u, opravdan i legitiman.
Na pitanje da li su zbog rata u Ukrajini dovedene u pitanje isporuke naoružanja iz Rusije, Vučević je rekao da će Srbija, kao vojno neutralna zemlja, nastaviti sa ulaganjem u najsavremenije i najmodernije naoružanje, u odbrambene svrhe.
“Odlučni smo da, uprkos smetnjama, nabavimo sve što smo definisali kao prioritet za naoružanje i opremanje Vojske Srbije. Rat u Ukrajini uticao je na nas jer nismo u mogućnosti da uvozimo naoružanje i vojnu opremu na način kako smo planirali”, kaže Vučević.
Zbog situacije u Ukrajini, Kaže Vučević, Vlada Srbije je februara 2022. godine usvojila zaključak Saveta za Nacionalnu bezbednost kojim su prekinute sve planske i vežbovne aktivnosti MUP-a Srbije sa stranim partnerima.
U vezi sa pitanjem mogućnosti ponovnog uvođenja vojnog roka Vučević kaže da Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane razrađuju sve opcije i mogućnosti, ali dodaje da je to na kraju politička odluka kojoj mora prethoditi šira javna rasprava i racionalno sagledavanje bezbednosnih, političkih i ekonomkih okolnosti.
“Vojska ima najveće poverenje svih građana Srbije, a vojnićki poziv je uvek važio za jedan od najčasnijih i uvek je bio izbor najboljih i najspremnijih da učine nešto za svoju otadžbinu. Aktivnosti pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koje svakodnevno možete pratiti putem sredstava javnog informisanja, pružaju mladima detaljan uvid u mogučnost izgradnje profesionalne karijere pripadnika Vojske Srbije,” kaže Vučević.
On je stava da je vojni poziv afirmisan kao jedan od najperspektivnijih i najstabilnijih životnih poziva i da na tome uvek treba aktivno raditi.
Vučević je rekao da bi angažovanje pripadnika Vojske Srbije u operaciji na Sinajskom poluostrvu pod okrivljem Nezavisne međunarodne mirovne organizacije predstavljalo značajan element spoljne politike i konkretan doprinos očuvanju međunarodnog mira i bezbednosti, imajući u vidu da do sada Vojska Srbije nije učestvovala u vojnim operacijama u Sinaju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.