VRŠAC – Muzička škola “Josif Marinković” iz Vršca, danas u 18.30, proslaviće svoj dan, koncertom u Narodmom pozorištu “Sterija”.
Muzička škola “Josif Marinković”, osim organizacije redovnih, nedeljnih konceratnih dešavanja, posrednik je između renomiranih umetnika i Grada, pa je i u tom aspektu bitna karika kulturno-umetničkih događaja, očuvanja tradicije i kulturnog identiteta, a iz bogatog kulturnog nasleđa banatskog grada Vršca, izdvaja se duga muzička tradicija.
Zahvaljujući arheologu, učitelju i kustosu, Feliksu Milekeru (1858-1942), sačuvana je istorija Donjeg Banata i njenog kulturnog identiteta. Veliki misionar Mileker, u obrazovnom smislu, zabeležio je i rad prve muzičke škole koja je bila aktivna u Vršcu davne, 1855. godine, sa zabeleženim trideset i jednim učenikom.
Danas, osnovno i srednje muzičko obrazovanje u Vršcu stiče se u Muzičkoj školi “Josif Marinković” koja svoj početak zapisuje 1938. godine.
Škola je sa prekidima radila do 1955. godine, da bi se obnovila 1997. godine. U sadašnjim prilikama, nastava se odvija na trinaest instrumenata. U srednjoj muzičkoj školi obrazovanje se stiče na smeru za muzičkog izvođača klasičnog i džez odseka.
Učenici su prisutni na mnogim takmičenjima. Nosioci su prestižnih nagrada, kako na Republičkim takmičenjima, tako i na Međunarodnim takmičenjima i festivalima. Đaci ove škole gostuju i muziciraju širom zemlje i regiona.
Negujući različite muzičke žanrove, interpretacije đaka ostavljaju utiske na mnogim koncertnim scenama i u renomiranim salama institucija od nacionalnog značaja.
Učenici se rado odazivaju pozivima za učešće u pozorišnim predstavama gde imaju svoje solo-tačke; volonteri su na tradicionalnom Pozorišnom festivalu; učestvuju na književnim, likovnim i multimedijalnim večerima.
Muzička škola je ostvarila i neguje značajnu saradnju sa svim kulturnim i obrazovnim istitucijama i privrednim subjektima, pa samim tim ima veliku podršku lokalne samouprave.
Izdvaja se saradnja sa visoko-školskim ustanovama – Fakultetom muzičke umetnosti u Beogradu i Akademijom umetnosti iz Novog Sada, sa Кatedrom za Džez i popularnu muziku FMU iz Beograda i Džez akademijom iz Beča – muzičkom školom iz Ljubljane i muzičkim školama iz susedne Republike Rumunije.
U školi je dugi niz godina radi i nastavnik klavira Filip Madžunkov, koji je sada predavač na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Iskustvo i visoki profesionalizam uspešnog kolege veliki su podsticaj za razvoj škole koji i dalje prenosi na svoje đake u Vršcu i razmenjuje ideje u kolektivu. Muzička škola ima usku saradnju sa Narodnom bibliotekom Srbije, što je ovoj obrazovnoj instituciji za ponos.
Neophodno je napomenuti da je jedno od glavnih obeležja škole težnja ka visoko profesionalnom indidualnom i grupnom radu. Veliki procenat zaposlenih čine aktivni izvođači koji svojim autoritetom utiču na podizanje kvaliteta rada i samog ugleda škole. Za protekle dvadeset i dve godine zavidan broj učenika nastavilo je školovanje u zemlji i inostranstvu. Danas, neki od njih su na opšte zadovoljstvo članovi kolektiva.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.