Sedenje je postao neizbežan deo svakodnevnice, bilo da je u kancelariji, prevozu ili u kući. Mnoge studije pokazuju da čovek danas provodi od osam do deset sati u sedećem položaju svaki dan i tada se naše telo (pogotovo noge), najmanje pokreće.
Negativne posledice prekomernog sedenja na zdravlje mogu biti različite, od viška telesne težine i dijabetesa do atrofiranja mišića, lošeg položaja kičme i mnoge druge. Jedan od najvećih rizika koje prekomerno sedenje donosi je uticaj na cirkulaciju, jer mirno sedenje sprečava pravilan dotok krvi u noge.
Zbog toga je dobro povremeno ustati i prošetati, ali šta ako nismo u prilici za odvajanje od stolice/sedišta? Tada kreće vrpoljenje, za koje doktori smatraju da može biti dobra alternativa za poboljšanje cirkulacije u sedećem položaju.
Teorija o dobrobiti vrpoljenja je isprobana studijom na Univerzitetu u Misuriju. Grupa ispitanika se sastojala od 11 studenata, kojima su doktori merili krvni pritisak i beležili dotok krvi kroz jednu od glavnih arterija u nozi. Nakon toga, zamolili su ispitanike da tri sata sede u stolici, mogli su imati zanimacije na mobilnom telefonu ili kompjuteru, ali nikako nisu smeli da ustaju iz stolice.
Najvažnije pravilo je bilo da jedna noga bude potpuno mirna, dok je druga trebalo da bude “u pokretu”. Morali su da tapkaju petom “pokretne” noge o pod u trajanju od jednog minuta, onda bi usledila pauza od četiri minuta, kada bi obe noge mirovale. Proces se nastavljao ispočetka i istom nogom se ponovo tapkalo jedan minut, nakon čega bi ponovo usledila pauza. Vežba se ponavljala za vreme trajanja celog postupka istraživanja.
Stručnjaci su zaključili da je protok krvi u “statičnoj” nozi znatno opao, ali je bio povišen u pokretnoj, čak više nego na samom početku analize. Takođe, krvni sudovi u nepokretnoj nozi više nisu funkcionisali toliko dobro kao u pokretnoj.
“Verovali smo da će biti barem mala razlika, ali rezultati su prevazišli naša očekivanja,” objasnio je jedan od glavnih istraživača za “Američki žurnal fiziologije srca i cirkulacije”, doktor Džaume Padila.
“Iako je aktivacija mišića prilično mala, izgleda da je dovoljna za borbu protiv negativnih posledica prekomernog sedenja,” dodao je. Smatra da, iako je studija mala i ispitanici su bili mladi ljudi generalno dobrog zdravlja, ipak može biti pokazatelj da je bilo kakvo kretanje, bez obzira da li je malo ili veliko, korisno za zdravlje.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.