Olujne nepogode od pre nekoliko dana na području Pančeva, Kovačice, Opova i Alibunara nisu nanele veće štete usevima, kažu u Institutu „Tamiš“ i naglašavaju da će ukoliko ne bude velikih vremenskih nepogoda prinosi biti dobri kao što je slučaj kod pšenice čiji su prinosi u ovom delu Banata premašili prošlogodišnje.
– Imamo parcele gde su malo nakrivljeni i gde se video udar vetra sa koje strane je dolazio, ali za sada veće štete nisu prijavljene, a količina padavina se kretala od 50 l po m2 do 77 l po m2 – kaže Bogdan Garalejić, stručni saradnik za strna žita u Institutu „Tamiš“.
Kukuruz je u ovom delu Banata najzastupljenija poljoprivredna kultura i pokriva 66 hiljada hektara. U dobrom je stanju, počelo je nalivanje zrna i padavine mu odgovaraju. Kada je suncokret u pitanju, posejani su uglavnom hibridi koji reaguju pozitivno na veće količine padavina, a prijaju im i visoke temperature.
– Što se suncokreta tiče, mislim da će godina za njega da bude zaista dobra kao i za kukuruz, šećernu repu, soju koja izgleda odlično u intenzivnom je porastu, intenzivno i cveta tako da već dolazi na donjim granama do formiranja mahuna. Ako se nastavi ovakav period bez naglih vremenskih promena mislim da ćemo imati dobre i stabilne prinose – ističe Garalejić.
Pšenica je u ovom delu Južnog Banata posejana na 22 i po hiljade hektara. Žetva je završena prošle nedelje, a prinosi su raznoliki, od 6,6 tona do 8 pa čak i 9 tona po hektaru kod pšenice koja je posejana u oktobru i veći su nego prošle godine.
I ječam je dobro rodio, a ratari su tokom žetve imali oko 6 i po tona po hektaru. Jedino je kod uljane repice prinos manji od 700 kilograma do jedne tone po hektaru u odnosu na prošlu godinu.
Stručnjaci iz Instituta „Tamiš“ podsećaju poljoprivrednike da kod njih mogu doneti uzorke zemljišta na analizu koja je besplatna, a podaci će biti uneti u sistem e-agrara.
Pročitajte još: