Vrele letnje temperature ne moraju uništiti vaše cveće: Najefikasniji način da ga sačuvate

Ispijanje sunca i ekstremnih temperatura mogu biti izazovni za cveće u bašti, čak i za one biljke koje su otporne na sušu i visoke temperature.

Kada se suočavamo s ekstremnim uslovima, potrebno je prilagoditi brigu o biljkama i posvetiti im dodatnu pažnju.

Hortikulturistkinja Erika Černoh iz Državne univerzitetske službe Oregona deli nekoliko korisnih trikova koji će omogućiti vašim biljkama prijatniji boravak napolju tokom vrelih dana. Prvi korak je zalivanje biljaka ujutro kako bi imale dovoljno vremena da upiju potrebnu vlagu pre nego što najjače sunce zasija.

Važno je zalivati duboko, najmanje 15 centimetara ispod površine zemlje. Listovi biljaka mogu biti odličan pokazatelj kada im je potrebna voda – ako počinju da venu, to znači da je vreme za zalivanje. Ako koristite kanticu za zalivanje, držite je što bliže zemlji ispod biljke.

Viseće i prizemne saksije zahtevaju češće zalivanje od biljaka posađenih u zemlju. Redovno proveravajte vlažnost zemlje tako što ćete zabosti prst u zemlju i proveriti da li je suva. Takođe, tokom najtoplijih sati, premestite viseće saksije u hlad.

Malčiranje oko biljaka pomoći će usporiti isparavanje vode. Za malčiranje možete koristiti slamu, kompost ili razgrađeno đubrivo.

Ako imate posebno dragocene biljke, možete ih zaštititi postavljanjem posebno namenjene tkanine za senčenje. Postavite okvir i raširite tkaninu iznad biljke, ali neka tkanina ne dodiruje same biljke kako bi cirkulacija vazduha ostala nesmetana. Senka će pomoći da temperatura ispod nje bude oko 10 stepeni niža.

U vreme ekstremnih temperatura, izbegavajte radnje koje bi dodatno stresirale biljke, kao što su presađivanje, obrezivanje ili đubrenje. Važno je pružiti im dovoljno vremena da se prilagode i odmore od vrućine.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.