VRBAS – U nastavku realizacije serijala predavanja pod motom “Briga o mentalnom zdravlju: neka to postane stvarnost za sve”, koji tokom oktobra organizuje Savet za zdravlje opštine Vrbas, u III Mesnoj zajednici održana je tribina na temu “Uloga Savetovališta za brak i porodicu u prevladavanju životnih kriza”.
Sa zadatkom da kroz obraćanje i razgovor promoviše značaj mentalnog zdravlja u zajednici, kao i da osnaži destigmatizaciju svih vrsta ovih problema, sa zainteresovanim građanima razgovarala je Jasmina Pecelj, diplomirani psiholog.
“Savetovalište za brak namenjeno je pojedincima i porodicama koje preživljavaju krizu iz različitih razloga kao što mogu biti razvod, nasilje u porodici, bolest, gubitak člana porodice, siromaštvo ili poteškoće sa decom. Podršku na ovom mestu mogu naći i mladi koji se odvajaju od porodica porekla, tragajući za vlastitim identitetom, zatim roditelji/staratelji/hranitelji dece sa izazovnim ponašanjem, pojedinci kojima je potrebna besplatna pravna pomoć u regulisanju porodično-pravnih odnosa, parovi u konfliktnim odnosima pre, tokom i nakon razvoda braka, osobe sa poteškoćama u partnerskim odnosima, žrtve i počinioci nasilja u porodici, ali i svi drugi građani kojima je potrebna stručna podrška. Ciljna grupa je zdrava populacija i populacija u riziku te je uloga uglavnom preventivna”, istakla je u uvodnom delu Jasmina Pecelj, diplomirani psiholog.
Savetovalište za brak funkcioniše kao oblik organizovane profesionalne podrške i pomoći građanima opštine Vrbas, postoji od 2002. a u kontinuitetu od 2004. godine. Nalazi se u prostoru Centra za socijalni rad u Vrbasu, na adresi Maršala Tita br. 126 i otvoreno je ponedeljkom, sredom i četvrtkom od 17.00 do 19.00 časova. Rad Savetovališta za brak finansira lokalna samouprava a usluge su za klijente besplatne. Zakazivanje na telefon 021.706.524 je poželjno ali nije neophodno.
Efikasnost stručnih službi u pružanju podrške, kao što je i samo Savetovališta za brak, kako je predstavljeno tokom tribine, često zavisi i od “visine barijera” u traženju stručne pomoći. “Da li će se osoba obratiti za pomoć kada joj je pomoć potrebna značajno doprinosi nepovoljnija finansijska situacija osobe, kao i samostigmatizacija, odnosno sklonost osobe da obraćanje za stručnu pomoć doživi kao lični neuspeh. Na osnovu rezultata istraživanja date su preporuke za dalje intervencije koje bi vodile do unapređenja mentalnog zdravlja stanovništva, a koje se pre svega odnose na unapređenje dostupnosti podrške razvojem besplatnih usluga u zajednici usmerenih na mentalno zdravlje, kao i programe koji bi bili usmereni na smanjenje stigmatizacije vezane za psihičke tegobe, jačanje rezilijentnosti i smanjenje maladaptivnih stilova prevladavanja”, rečeno je tokom tribine.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.