logo transparend vojvodina uzivo

Vrbas: Predstavljena knjiga „Fragmenti o srpskom svetu“ prof. dr Saše Markovića

fragmenti-o-srpskom-svetu-VRBAS
VRBAS – Dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru, prof. dr Saša Marković, predstavio je u četvtak u čitaonici Javne biblioteke „Danilo Kiš“ knjigu „Fragmenti o srpskom svetu“, zbirku istorijskih eseja koji se odnose, prema rečima autora, „na sve naše bolne teme koje i dalje pokušavamo da razrešimo“.

„Pokušao sam da kroz pitak i savremeniji način, u kratkoj formi, prikažem sva ta ozbiljna pitanja naše prošlosti, zasnovano na trodecenijskom bavljenju istorijografijom, i taj pokušaj je i pokušaj da se mlađim generacijama približi ta tematika, jer su mladi vrlo često aistorični. U knjizi sam pokušao da govorim o identitetu srpskog naroda i da ukažem da termin ‘srpski svet’ nije savremen, već se pojavio mnogo ranije, te da je to sinonim za najčešći termin koji se odnosi na srpski identitet, a to je SRPSTVO. Srpski svet pokušava da skrene pažnju na kulturnu afirmaciju sprskog identiteta, na vrednosti koje su stvarane tokom njegovog razvoja i da skrene pažnju da ne postoji nikakva ideološka, militantna pretnja od tog identiteta, već je to zapravo nešto što se dešava kod svih evropskih naroda koji imaju dugu tradiciju. Ta emancipacija podrazumeva saradnju, razvoj, uticaj na razvoj drugih zahvaljujući svojim vrednostima, ali istovremeno i spremnost da se prihvate vrednosti drugih, kao otvoreno društvo, i to je jedna zrela, demokratska, odgovorna, trezvena emancipacija srpskog sveta“, rekao je prof. dr Marković.

Ipak, pogrešna tumačenja „srpskog sveta“ često su Srbe skupo koštala, jer je doživljavan kao pretnja razvoju i uticaju velikih sila na ovim prostorima i tu pretnju mnogi su želeli otkloniti konfliktom, što je donelo, nažalost, brojne žrtve.

„O njima treba govoriti, kulturu sećanja treba razvijati, ali budućnost ‘srpskog sveta’ ne treba opteretiti prošlošću već je usmeriti na osnovu saznanja iz prošlosti i dozvoliti mladim generacijama da moderni ‘srpski svet“ bude deo modernih civilizacija i da bude zasnovan na tradiciji“, rekao je Marković.

Okupljenima u čitaonici JB „Danilo Kiš“ autor je pojasnio da termin „srpski svet“, iako danas često doživljavan u antagonističkoj formi od strane bliskih, susednih naroda, te razvijan samo od političke elite, umesto od intelektualne, nastao mnogo, mnogo ranije.

„Od 1913. godine imali smo list ‘Srpski svet’ koji je izlazio u Novom Sadu kod Srba prečana i koji je afirmisao borbu Kraljevine Srbije za nacionalno oslobođenje i podsticao ujedinjenje. Termin, znači, nije novi i ima svoju duboku zaleđinu, a termin ‘srpstva’ još dublju. U knjizi se bavim temama vezanim za srednjovekovni srpski identitet i Svetosavlje, zatim kosovskim predanjem, stradalništvom u I i II svetskom ratu, uz teme koje se odnose na razvoj nacionalne ideje i na odnos prema nacionalnom romantizma, samoljublju, putu ka realnosti, svemu što je dovelo do toga da se Srbija emancipuje. Takođe, tu su i osvrti na jugoslovensku ideju i jugoslovenstvo, odnos prema ideološkim borbama koje su postojale u Jugoslaviji, odnos prema devedesetim godinama koje su u jednoj novoj formi donele samo po imenu srpstvo, a po suštini jedna njegova šund reinkarnacija, koja je zapravo uslovila i taj antagonizam i odbojnost i koja danas srpstvo svodi na to, zanemarujući razvoj srpskog identiteta, što je jako loše, i do odnosa nas samih prema svom identitetu koji je vrlo često okrenut ka samodovoljnosti i samouverenosti, umesto da ima samopouzdanje koje se razvija kroz kritički pristu“, poručio je prof. dr Saša Marković, dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.