VRBAS – Povodom Svetskog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj, zamenica predsednika opštine Vrbas Tijana Aleksić, i članica Opštinskog veća Jasna Bjelica posetile su danas Evanđeosku crkvu u Kucuri u kojoj se trenutno realizuje projekat „Pomoć deci u učenju“.
Drugu godinu za redom deca iz romske nacionalne zajednice okupljaju se subotom u prostorijama za druženje, gde uče, rade domaće zadatke i pripremaju se za nastavu u redovnoj školi. Za ovu priliku od lokalne samouprave mališani su dobili školski pribor kako bi im upravo ovi susreti i učenje bili jednostavniji i uspešniji.
„Kroz druženja u našoj učionici rešavamo školske probleme romske dece, u saradnji sa učiteljima i nastavnicima. Tema kojoj smo sada posebno posvećeni je ponašanje u društvu, ponašanje u kući i na javnim mestima, jer želimo da iz ovih mališana izrastu pravi ljudi spremni za život na svakom mestu. Deca uvek posle dela u kome uče i rade imaju užinu, a zatim zajedno odlazimo u baštu, sadimo cveće i učimo da radimo. Cveće koje kasnije prodajemo donosi nam sredstva za finansiranje Narodne kuhinje i druge projekte koje sprovodimo“, rekao je Aleksandar Subotin, sveštenik Evanđeoske crkve u Kucuri.
Svake subote okupi se između 20 i 30 dečaka i devojčica i iako je projekat namenjen Romima, vrata učionice otvorena su svoj deci i u projekat su uključeni i mališani iz drugih nacionalnih zajednica. „Veoma nam je važno da rezultate koje ostvarujemo potvrđuju i rezultati u kucurskoj školi i oni koji pohađaju ovaj program popravili su uspeh. Podrška lokalne samouprave je redovna, mi kao registrovana verska zajednica imamo pomoć za realizaciju projekata, takođe i od strane Mesne zajednice Kucura, i uvek su uz nas kada nam je potrebno“, rekao je Subotin.
Članica Opštinskog veća Jasna Bjelica istakla je prilikom posete da opština Vrbas ceni i poštuje predan i posvećen rad sveštenika Aleksandra Subotina i njegovih saradnika, a projekat namenjen deci školskog uzrasta potvrda je njihove rešenosti da promovišu prave vrednosti, poput učenja i kulturnog ponašanja. „Kao lokalna samouprava nastojimo da svima pružimo podršku i sigurno je da ćemo saradnju nastaviti i u buduće“, rekla je Bjelica.
Glavna skupština UNESCO-a usvojila je 21. maja 2001. Opštu deklaraciju o kulturnoj raznolikosti čiji je cilj pomoći državama da u sopstvenim sredinama poštuju i promovišu kulturnu raznolikost, a od 2002. godine 21. maj proglašen je za Svetski dan kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj. U našem sve raznovrsnijem svetu, zaštita kulturne raznovrsnosti predstavlja etički imperativ, nerazdvojiv od poštovanja ljudskog dostojanstva, ljudskih prava i osnovnih sloboda. Sve kulture i civilizacije doprinose bogatstvu čovečanstva. Kulturna raznolikost je snaga razvoja utemeljenog na toleranciji, međusobnom poštovanju, razumevanju i prihvatanju.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.