logo transparend vojvodina uzivo

Vrbas: Lingua pannonica i Susreti srpskih pisaca – novi iskorak u prostor književnosti

pisci-i-pesnici
VRBAS – Vrbas i Javna biblioteka „Danilo Kiš“ i ove jeseni bili su domaćini dve mlade književne manifestacije, Lingua pannonica i Susreti srpskih pisaca, koje kulturnoj karti Vrbasa utiskuju novi pečat i polako postaju tradicionalne.

Udruženje građana „Centar kulturnog razvoja“, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama i Ministarstva kulture, dovelo je u tri večeri pred ljubitelje literature čak 11 afirmisanih književnih stvaralaca, mladih i u srednjem dobu, od kojih su neki po prvi put imali priliku da se predstave u Vrbasu.

Ocenu ovogodišnjih susreta sa srpskim pesnicima i piscima za vrbas.net dao je Momčilo Bakrač, organizator i moderator ovih interesantnih književnih večeri.

„Poslednje tri uzastopne jeseni u organizaciji Udruženja građana ‘Centar kulturnog razvoja’ održavaju se dve pomenute manifestacije.

Lingua pannonica je manifestacija zamišljena kao smotra pesnika koji obitavaju i stvaraju na tlu Vojvodine, i to po obrascu multietničnosti iliti multikulturalnosti, po kome na rečenoj manifestaciji učešće uzimaju predstavnici raznih nacionalnih kultura i književnosti postojećih na ovom našem parčetu Panonije. Odaziv učesnika bio je odličan, imali smo priliku da upoznamo pesnikinje Tijanu Sladoje, Zdenku Valent Belić, Jelenu Marićević Balać i Milenu Kulić, i pesnika Darka Burmudžiju. Događaj ima formu spontanog razgovora koji se smenjuje sa autorskim predstavljanjem jednog po jednog gostujućeg pesnika ili pesnikinje, tokom koga autori čitaju uzorke iz svog opusa. Kroz razgovor književni stvaraoci predstavljaju auditorijumu svoja poetička izvorišta i stajališta, interesantne autobiografske detalje, svoje književne uzore i tradicije kojih su baštinici, te svoja gledišta o svetu i vremenu u ovoj i minulim epohama. Tako smo u prilici da u neposrednom kontaktu upoznamo nova književno-autorska pojedinstva i njihove stvaralačke senzibilitete.

Manifestacija pod nazivom Susreti srpskih pisaca fokusira se pretežno na prozne pisce na nivou srpske nacionalne kulture i aktuelne književne scene, no sporadično se uključuju i pisci sa pesničkim predznakom. Kao i u prethodnim epizodama, u ovom nastavku Susreta učešće su uzeli mahom elitni stvaraoci sa zapaženim biografijama i bibliografijama. Manifestacija je morala biti podeljena u dve sesije, da bi svaki autor imao dostatnu minutažu da predstavi publici sebe i svoj književni rad. Prve večeri u gostima su bila tri pesnika (prevashodno, mada ne isključivo) koji predstavljaju tvrdo jezgro elitnog pesništva srednje generacije, a to su Alen Bešić, Dejan Aleksić i Petar Matović. Navedeni vrsni liričari predstavili su se vrbaskom publikumu odabranim stihovima iz svojih zbirki, kao i iznošenjem uvida i anticipacija na književne i druge značajne teme, no takođe i anegdotama iz književnog života i značajkama iz vlastitih biografija.

Druge večeri u gostima su bili Marjan Čakarević, Ana Marija Grbić i Zvonko Karanović. Mada svi sa značajnim pesničkim iskustvom, ovom prilikom su predstavljali svoje prozne radove. Zvonko Karanović je govorio o svoja tri romana koja čine trilogiju, prvu i za sada jedinu u srpskoj književnosti 21. veka, čitao je par dužih isečaka, odgovarao na pitanja, osvrnuo se na svoja ratna iskustva s kraja prošlog veka, tokom agresije na našu zemlju 1999. godine, o čemu govore i sva tri romana o kojima je bilo reči. Ana Marija Grbić, mlađa a već etablirana i afirmisana književnica, čitala je delove pripovedaka iz zbirke ‘Srneća leđa’ koja je prošle godine bila u najužem izboru za uglednu Andrićevu nagradu, govorila o svojim inspiracijama i književnim uzorima, o vlastitom životnom i poetičkom otklonu od savremenog urbaniteta i sklonostima ka selu, prirodi, ruralnim ambijentima i ljudima. Marjan Čakarević je čitao uzorke iz svoje zbirke priča ‘Povest o telu’, takođe uvrštene u najuži izbor za Andrićevu nagradu, govorio je o iskustvima vezanim za radnje i zbivanja kojih se njegova proza dotiče, o svojim književnim preferencama i poetičkom arealu kome je sklon u svom pisanju“, ocenio je Momčilo Bakrač, organizator ovih književnih večeri, inače i sam književnik.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.