Iako banke pre odobravanja kredita urade sve neophodne provere kreditne sposobnosti, dešava se, naročito u kriznim vremenima, da klijent zbog gubitka posla ili nekog drugog razloga, ostane bez mogućnosti da banci vrati dug.
Jedna od novina u Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga je, da je dužniku u problemu omogućeno da stan sam proda i isplati banku.
Korisniku koji nije u mogućnosti da izmiruje obaveze po stambenom kreditu, obezbeđenom hipotekom, zakonskim izmenama omogućene su dve opcije – da sam proda stan u roku od najmanje dva meseca ili prenese pravo svojine nepokretnosti na banku, što je takozvana zamena ispunjenja. To je u obavezi svaka banka da ponudi dužniku po stambenom kreditu i tek potom može da razmišlja o pokretanju vansudskog postupka namirenja u skladu sa zakonom kojim se uređuje hipoteka, odnosno pokretanju izvršnog postupka, kaže za Radio Novi Sad Đorđe Gojković iz Narodne banke Srbije.
I sam zakonopisac podseća da se i u sudskom i vansudskom postupku prodaje nepokretnosti, nekretnine založene za stambeni kredit često prodaju po ceni znatno ispod tržišne. Ovim izmenama nudi se rešenje koje će podstaći banku, odnosno korisnika da sami, van izvršnog postupka prodaju založenu nekretninu po ceni koja je veoma blizu tržišnoj, ukazuje se u obrazloženju tog zakona. Iako nove mogućnosti izmirenja duga imaju prednosti, svaki je slučaj drugačiji, dodaje naš sagovornik.
Zakon predviđa i izuzetke, odnosno slučajeve u kojima banka nije obavezna dužniku da ponudi pomenute dve mogućnosti.
Novi, izmenjen Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga usvojen je u martu ove godine, ali se primenjuje od 1. jula 2025, osim nekolicine odredbi koje su već zaživele. Među njima je i član 45 koji reguliše izmirenje obaveza po stambenom kreditu u slučaju problema u otplati.