logo transparend vojvodina uzivo

Vožnja katamaranom Panuka za korisnike Centra za mentalno zdravlje

PANČEVO – Korisnici Centra za mentalno zdravlje SBPB „Kovin“ zajedno sa radnim terapeutom su imali priliku da okruženje grada Pančeva, skoro netaknutu prirodu upoznaju sa vode, tokom vožnje katamaranom ,,Panuka“, plovilom koji je i jedan od simbola grada Pančeva.

Plovili su od gradskog pristana do Preobraženjske crkve, a zatim nazad, do ušća Tamiša u Dunav i čuvenih svetionika. Korisnici su uživali u panoramskom razgledanju, a putem audio vodiča mogli su da čuju nešto više o znamenitostima kraj kojih su prolazili, kao što su mostovi, Svilara, svetionici…

Rekreativna terapija je oblast radne terapije koja koristi rekreativne aktivnosti kao sredstvo za poboljšanje fizičkog, emocionalnog i socijalnog blagostanja osoba sa različitim zdravstvenim problemima ili invaliditetom. Terapijska putovanja u prirodu, poznata i kao ekoterapija ili terapija prirodom, uključuju organizovane izlete u prirodna okruženja sa ciljem postizanja terapijskih efekata.

Ova vrsta terapije ima nekoliko ključnih benefita:

Smanjenje stresa i anksioznosti: Boravak u prirodi dokazano smanjuje nivoe kortizola, hormona stresa. Prirodni pejzaži i mirno okruženje pomažu u smanjenju mentalne napetosti i promovišu osećaj smirenosti.
Poboljšanje fizičkog zdravlja: Svež vazduh, boravak i fizičke aktivnosti na otvorenom, poput hodanja, planinarenja ili biciklizma, poboljšavaju kardiorespiratornu kondiciju, povećavaju snagu i izdržljivost i doprinose ukupnom fizičkom zdravlju.
Podrška mentalnom zdravlju: Priroda može imati snažan pozitivan uticaj na mentalno zdravlje. Studije pokazuju da boravak u prirodi poboljšava raspoloženje, smanjuje simptome depresije i anksioznosti te povećava osećaj sreće i zadovoljstva.
Smanjenje stresa: Voda ima smirujući efekat na ljudski mozak. Zvuk talasa, lagano ljuljanje broda i spokojno okruženje mogu značajno smanjiti nivo stresa i anksioznosti.
Povećanje fokusa: Aktivnosti na vodi mogu pomoći u povećanju koncentracije i pažnje, što je korisno za osobe koje se bore sa problemima kao što su ADHD ili anksioznost.
Povećanje sreće: Boravak na vodi može poboljšati raspoloženje i stvoriti osećaj sreće i zadovoljstva.
Povezivanje sa prirodom: Voda i prirodni pejzaži mogu pomoći u povezivanju sa prirodom, što može povećati osećaj mira i spokoja.
Povećanje socijalne povezanosti: Grupa ljudi koja zajedno učestvuje u terapijskim putovanjima u prirodu može razviti snažne socijalne veze, što je posebno korisno za osobe koje se osećaju socijalno izolovano ili imaju poteškoće u komunikaciji.
Podizanje svesti o ekologiji: Učestvovanje u ovim aktivnostima može povećati svest o važnosti očuvanja prirode i podstaknuti ekološki odgovorno ponašanje.

U Centru za mentalno zdravlje se aktivno sprovodi okupaciono radna terapija i ona je neophodna za psihološko socijalnu rehabilitaciju pacijenata. Svrha okupaciono radne terapije u psihijatriji jeste da pomogne pacijentu da razvije stavove i ponašanje koji će mu omogućiti da živi što je moguće korisnijim i zadovoljnijim životom.

 

Foto: SBPB Kovin

 

„Boravak na reci i vožnja katamaranom, daleko od gradske gužve, delovali su opuštajuće na naše korisnike, a ujedno je ovo bila i prilika za uživanje u blagodetima prirode i stvaranje uspomena. Tokom plovidbe, pojedini putnici bili su oduševljeni jatom galebova, punom plažom kupača i nezaboravnim pogledom na svetionike“, navodi se na sajtu SBPB Kovin.

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.