VOJVODINA – U periodu od juna 2016. do novembra 2023. godine, Skupština APV donela je čak 26 prostornih planova područja posebne namene i to 11 planova za zaštićena prirodna dobra i 15 za realizaciju infrastrukturnih projekata u oblasti saobraćajne, vodoprivredne i energetske infrastrukture.
To je značajno više nego u prethodnom periodu, od 2012. do juna 2016. godine, kada je doneto ukupno 7 prostornih planova područja posebne namene, od toga 5 za zaštićena prirodna dobra i 2 za infrastrukturu.
U oblasti prostornog i urbanističkog planiranja, polazeći od nesporne činjenice da bez donetih planskih dokumenta nema planskog osnova za realizaciju strateških projekata, pre svega u oblasti infrastrukture, poseban fokus je usmeren na izradu i donošenje adekvatnih planskih dokumenata.
U oblasti zaštite životne sredine, u decembru 2019. godine donet je Prostorni plan područja posebne namene za izmuljavanje, deponovanje i remedijaciju sedimenata dela kanala HS DTD Vrbas – Bezdan, čime je stvoren planski osnov za radove čišćenja Velikog bačkog kanala, koji predstavlja crnu ekološku tačku na nacionalnom i evropskom nivou, zbog čega je rešavanje ovog problema od državnog i međunarodnog interesa.
U oblasti zaštite prirodnih dobara, mogu se izdvojiti donet prostorni plan za Frušku goru, jedini nacionalni park na teritoriji APV, u februaru 2019. godine, i prostorni planovi za specijalne rezervate prirode Slano kopovo, donet 2019. i za Obedsku i Carsku baru, oba doneta 2023. godine.
Za potrebe realizacije državnog puta, planirane brze saobraćajnice Sombor – Kikinda, tzv. “Vojvođanski smajli”, koji je proglašen projektom od nacionalnog značaja, koji će predstavljati ne samo najkraću vezu u pravcu istok i zapad Autonomne pokrajine Vojvodine, već omogućiti i najkraću povezanost sa susednim državama, donet je prostorni plan u avgustu 2023.godine.
Počev od 2016. godine, Pokrajinski sekretarijat u kontinuitetu izuzev 2020. godine zbog situacije izazvane epidemijom Covid-a, obezbeđuje bespovratna sredstva jedinicama lokalne samouprave za sufinansiranje izrade planske dokumentacije i projektno tehničke dokumentacije za izgradnju infrastrukturnih objekata u granicam zaštićenog prirodnog dobra i njegovoj zaštitnoj zoni, a u cilju stvaranja planskog osnova za realizaciju investicija na teritoriji jedinica lokalne samouprave.
Veliki broj jedinica lokalne samouprave je iskoristio ovaj izvor finansijske pomoći što im je omogućilo izradu i donošenje adekvatnih urbanističkih planova za izgradnju radnih zona, neophodne infrastrukture, odnosno strateških planova za ukupan razvoj na svojoj teritoriji.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.