Vojvodina – bogata geotermalna zona

VOJVODINA – Vojvodina leži na Panonskom basenu koji se smatra jednim od značajnijih evropskih geoloških skladišta termalnih voda, što je danas, u jeku energetske krize, važan obnovljiv energetski resurs. Nažalost, ovaj resurs nije dovoljno iskorišćen, ne kao što je to recimo kod naših komšija Mađara, a veoma daleko od Islanda.
Pokrajinska vlada uradila je osnovnu studiju o potencijalima geotermalnih izvora koji su do sada korišćeni uglavnom za grejanje.

Pojrajinska vlada, otišla je i korak dalje, pa je tako 2019. godine potpisan Memoranduma o saradanji sa Francuskim udruženjem profesionalaca u oblasti geotermije  AFPG- u cilju promovisanja duboke geotermalne energije kao instrumenta u borbi protiv globalnog zagrevanja i prelaska na ekonomiju sa niskom emisijom ugljenika. Francuska je vodeća evropska zemlja u oblasti kontinentalne duboke geotermalne energije. U okviru projekta GOSPEL realizovana je studija o izvodljivosti razvoja industrijskih pilot – projekata vezanih za duboke geotermalne vode u regionu AP Vojvodine. Vlada Francuske finansirala je 75 odsto projekta, vrednog 610.000 evra. 

 

Foto: PrtSc/nardusmpn.gov.rs

 

Prema istraživanjima koje je radio NIS, intenzivnom eksploatacijom geotermalne vode moglo bi da se zameni 500.000 tona uvoznih tečnih goriva godišnje. Ukupna količina akumulirane toplote u geotermalnim izvorima do dubine 3 km oko 2 puta je veća od ekvivalentne toplote, koja bi se mogla dobiti sagorevanjem svih vrsta uglja iz svih njihovih nalazišta u Republici Srbiji. Nakon prvih studija o geotermalnom potencijalu i korišćenju površinske toplote, odabrane su tri zone u Vojvodini koje nude velike mogućnosti za proizvodnju toplotne energije eksploatacijom fluida na minimalnoj temperaturi od 55 C do 60C. To su oblasti Subotice i Sremske Mitrovice, zbog mogućnosti valorizovanja toplotne energije, kao i Kikinde zbog mogućnosti proizvodnje električne energije iz geotermalnih izvora.

Ekonomska analiza, koja uvažava najnovije smernice ekoloških zahteva, neophodnosti bušenja i opremanja bušotine, pokazuje da su bušotine iznad 40C i jakog izliva oko 60 m3 /h rentabilne, pod uslovom da je potrošač sposoban da koristi ceo potencijal bušotine preko 6000 ha/god. Cene geotermalne energije su niže od mnogih drugih energenata. Istraživanja o uporednim troškovima različitih izvora energije pokazuju da je geotermalna energija pristupačan izvor energije i da je cena povoljnija u odnosu na druge tehnologije osim energije iz malih hidroelektrana, koje su trenutno dostupne.

Prema dostupnim podacima procenjuje se da  se na teritoriji naše zemlje  nalazi 360 izvorišta termomineralnih voda i termalnih izvora. Uzevši taj broj potencijal razvijanja banjskog turizma je ogroman, procenjuje se da bi oko 300 banja u celoj Srbiji moglo da bude izgrađeno, a sada ih je ukupno 36. Posedujemo bogata područja sa zdravom klimom, odnosno vazduhom, neka od njih su Divčibare, Ivanjica, Rudnik, Zlatibor i Zlatar sa iskorišćenosti od svega deset procenata.  Dijapazon cena u zavisnosti od dubine bušotine i iznosi: 220,000,-500,000 € za dubine bušotina od 600-1,100 m.

Foto: PrtSc/nardusmpn.govrs

Teritorija Vojvodine pripada velikoj evropskoj geotermalnoj zoni koja ima povoljne uslove za istraživanje i korišćenje geotermalne energije. Za sada se istražuje i koristi hidrotermalna energija. Termo mineralne vode Vojvodine odlikuje složen hemijski sastav. To su tople vode prirodnih izvora i vode u stenskim masama do kojih se može doći bušotinama. Najvažniji i po kapacitetu najveći korisnici energije hidrotermalnih bušotina su banje. Uglavnom celogodišnji korisnici koji termalnu vodu koriste i sezonski za zagrevanje objekata. Aktuelne cene energije iz aktivnih geotermalnih bušotina u Vojvodini, na bazi cena vode, zavise od temperature vode na izlivu.

Geotermalna energija može biti veoma korisna u organskoj poljoprivredi, s obzirom da je jedan od principa korišćenje obnovljivih izvora energije. U agrobiznisu na području Vojvodine, korišćenje geotermalne energije skoro da i nije zastupljeno.

Da Vojvodina može da bude Island, nauka nema dilemu, godišnje se u Srbiji ugradi oko hiljadu toplotnih pumpi, najviše u domaćinstvima, što je dobar trend, ali smo još daleko od zapadnih zemalja koje mnogo više koriste geotermalne izvore.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.