Vojna škola i akademija predstavile svoja usmerenja kikindskim osnovcima i srednjoškolcima

KIKINDA – Priliku da se uvere u prednosti vojnih škola koje omogućavaju kvalitetno i besplatno školovanje, smeštaj, udžbenike i zdravstvenu zaštitu, danas su u okviru promocije imali svi osnovci i srednjoškolci, koji su zainteresovani za dalji nastavak školovanja u okviru vojnih usmerenja. Za status učenika Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole “1.300 kaplara“ u Beogradu pravo prijavljivanja imaju dečaci i devojčice rođeni 2006. godine ili kasnije, navela je kapetan Miljana Petronijević, načelnik klase u SSŠ „1300 kaplara“ i dodala da se u SSŠ priprema podoficirski kadar, dok Vojna gimnazija školuje kadar koji odlazi na Vojnu akademiju:

foto: kikinda.org.rs

„Nakon završene SSŠ „1300 kaplara“ dobija se stalni posao podoficira u Vojsci Srbije i oni bivaju raspoređeni u jedinicama Vojske Srbije. Nakon Vojne gimnazije, obaveza je da se ide na Vojnu akademiju, nakon čega postaju oficiri Vojske Srbije. Kandidati za Vojnu gimnaziju, koji ispunjavaju uslove konkursa, moraće da savladaju proveru fizičke sposobnosti, kao i testove znanja iz matematike i srpskog jezika i književnosti.“

„Danas smo ovde da zainteresovanim kandidatima predstavimo način konkurisanja na Vojnu akademiju, kao i u srednje škole“, rekao je kapetan Branislav Krstović, komandir voda na Vojnoj akademiji i dodao:

foto: kikinda.org.rs

„Ovogodišnjim konkursom predviđen je upis za 100 budućih kadeta Vojne akademije i 25 Medicinskog fakulteta VMA, kao i 80 učenika Vojne gimnazije i 70 učenika Srednje stručne vojne škole.“

Marina Kresoja, Kikinđanka je nakon srednje škole rešila da upiše Vojnu akademiju: „Sada sam treća godina, smer – pešadija i nakon završene akademije, imaću stalno zaposlenje u Vojsci Srbije. Ne mogu da kažem da je lako, ali ni tako teško. Odlučila sam se za Vojnu akademiju zbog ljubavi prema otadžbini, a i zato što sve svoje stečeno znanje mogu da upotrebim na terenu. Pre akademije sam se bavila sportom, pa sam se više pažnje posvetila pripremama iz matematike. Ko dovoljno radi, može da stekne uslov upiše i završi željenu školu“, dodala je Kresoja.
Ministarstvo odbrane raspisalo je konkurs za upis u vojne škole, koji će trajati do 31. marta 2022. godine. Vojna akademija u školskoj 2022/2023. godini nudi osnovne akademske studije na smerovima: Kopnena vojska, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite, Vojnoelektronsko inženjerstvo, Vojnomašinsko inženjerstvo, Vojno vazduhoplovstvo, Vojnosaobraćajno inženjerstvo i Ekonomija odbrane.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.