VOJVODINA – Imate ideju, ali se pitate kako pronaći podršku i sredstva za ostvarenje svog preduzetničkog sna. Portal Vojvodina uživo је razgovarao sa Ivanom Krsmanović, direktorkom Zavoda za ravnopravnost polova. Tom prilikom saznali smo više o konkursima koji su aktuelni, primerima prakse koje ova institucija neguje godinama i kontinuirano unapređuje te planovima za narednu, jubilarnu godinu.
Trenutno su aktuelna dva konkursa koje je Zavod raspisao uz podršku i pomoć Pokrajinske vlade.
Јavni konkurs za dodelu bespovratnih sredstava za podršku razvoja i afirmacije ženskog preduzetništva raspisan je prethodne nedelje i biće otvoren do 1. novembra. Žene preduzetnice koje su 51% vlasnici malih i srednjih preduzeća i u kojem je žena odgovorno lice za poslovanje i upravljanje tj. direktor, imaju mogućnost da se prijave. Maksimalan iznos vrednosti opreme za koje mogu da traže sredstva iznosi 400.000 dinara. Ove godine smo uneli novine, pa tako imaju mogućnost da se za 20% od tog iznosa finansira i repromaterijal.
Ono što je takođe novo jeste, da smo ove godine hteli da pružimo podršku mladim preduzetnicama u poslu, jer će sve žene koje su svoje firme otvorile zaključno sa danom otvaranja konkursa moći da apliciraju. Dakle, kriterijume smo prilagodili mladim preduzetnicama jer su do sada uvek u prednosti bile one koje su duže u biznisu, a mislimo da njima treba dati vetar u leđa i podršku. Ovo je nešto što se već godinama sprovodi i što ima veliki odjek jer je konkretna pomoć Pokrajinske vlade rekla je Ivana Krsmanović za portal Vojvodina uživo.
Drugi konkurs koji smo otvorili, trajaće nešto kraće, u pitanju je Јavni konkurs za dodelu bespovratnih sredstava jedinicama lokalnih samouprava sa teritorije AP Vojvodine za finansiranje izrade Lokalnih akcionih planova i realizacije aktivnosti iz Lokalnog akcionog plana za unapređenje rodne ravnopravnosti. Tokom prošle godine, na ovakvom konkursu su nekim opštinama već odobrena sredstva te su sve opštine koje još uvek nemaju svoj lokalni akcioni plan dobro došle da apliciraju.
Osvrnuli smo se i na ono što je Zavod uradio u proteklom periodu. Ove godine, 23. septembra, održan je 14-ti po redu, Sajam stvaralaštva seoskih žena u Vojvodini, koji se tradicionalno obeležava od 2009. godine. Osnovna misao i ideja sajma jeste da se podrže i promovišu žene sa sela i ono što umeju da prave jer su one kao društvena grupa često nevidljive i marginalizovane. Naša namera je da upoznamo javnost sa aktivnostima udruženja žena sa sela i ukažemo na njihov potencijal u loklanoj zajednici jer one često zbog nepovoljne finansijske situacije i nedovoljno informacija nisu u mogućnosti da imaju pristup tržištu.
Praksa je da se sajam svaki put održi u drugoj opštini AP Vojvodine te je tako ove godine održan u opštini Alibunar, tačnije na popularnom izletištu Devojački bunar. Na Sajam se prijavilo preko 200 udruženja. Imali smo izuzetnu čast što je Sajmu prisustvovao ministar odbrane Miloš Vučević, a dobili smo i podršku ispred kabineta predsednika Aleksandra Vučića, te je savetnica za socijalna i zdravstvena pitanja, Verica Lazić, došla da pozdravi udruženja, rekla je Ivana Krsmanović za portal Vojvodina uživo.
Od naredne godine planiramo i već radimo na tome da to više ne bude samo jedna manifestacija na nivou godine već da kroz razne manifestacije podržavamo žene iz ruralnih područja i kontinuirano im omogućavamo bolji plasman proizvoda. Takođe, planiramo umrežavanje sa regionom, sa sličnim institucijama u regionu, gde bi žene sa sela mogle da ostvare nove kontakte, da vide inspirativne primere dobre prakse, da razmenjuju iskustva.
Sledeća, 2024. godina, jeste godina jubileja, 20 godina od osnivanja Pokrajinskog zavoda te ćemo gledati da cela godina bude u tom znaku. U septembru sledećeg godine, planiramo da napravimo jednu veliku manifestaciju. Dalje je u planu, umrežavanje sa sličnim institucijama u regionu, zatim povezivanje sa stranim ambasadama u vidu nekih sastanaka, konferencija, predavanja na ovu temu podelila je sa nama direktorka Zavoda za ravnopravnost polova. Ovo je horizontalna tema i rodna ravnopravnost može da bude interesantna tema za različite programe koje finansiraju, kako domaći, tako i medjunarodni donatori.
Jedan naredni pravac u svom delovanju vidimo u povezivanju sa projektnim partnerima, gde zajedno sa drugim i sličnim institucijama možemo da učestvujemo kao partner na nekom od projekata.
Trenutno imamo aktuelne konkurse koje sprovodimo, podršku jedinicama u lokalnoj samopravi, podršku civilnom sektoru, izdavačku delatnost, podršku ženama iz ruralnih područjima i afirmaciju ženskog preduzetništva.
“Ovaj tekst je deo projekta Novi Sad na dlanu koji se sufinansira iz budzeta Opštine Indjija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.