Iako je voće sinonim za zdravu ishranu, postoje vrste koje, u određenim količinama ili kod određenih osoba, mogu imati negativan uticaj na zdravlje. Ovo je posebno važno za ljude sa specifičnim zdravstvenim stanjima kao što su dijabetes, insulinska rezistencija ili alergije. U nastavku otkrivamo koje voće treba konzumirati s oprezom.
1. Grožđe
Grožđe sadrži veliku količinu prirodnih šećera, što može izazvati nagli skok nivoa glukoze u krvi. Dijabetičari bi ga trebali jesti u malim količinama i uz obrok bogat vlaknima i proteinima.
2. Banane
Iako su bogate kalijumom, banane su takođe voće s visokim glikemijskim indeksom. Prezrele banane posebno brzo podižu nivo šećera u krvi.
3. Sušeno voće (urme, smokve, suve šljive)
Tokom sušenja voće gubi vodu, ali zadržava (i koncentrira) šećer. Šaka suvog voća može sadržati šećer koliko i gazirani napitak. Osobe koje paze na unos kalorija ili imaju problem s metabolizmom šećera trebalo bi da ograniče količinu.
4. Mango
Ovo egzotično voće je ukusno, ali izuzetno bogato fruktozom. Prekomerna konzumacija može dovesti do debljanja i problema s jetrom kod osoba s insulinskom rezistencijom.
5. Voćni sokovi i smutiji
Bez obzira na to što dolaze iz voća, ceđeni sokovi i smutiji često nemaju vlakna koja usporavaju apsorpciju šećera. Konzumiranje soka od pomorandže nije isto što i konzumiranje cele pomorandže.
Voće je važno za zdravlje, ali nije svako voće pogodno za svakoga. Ključ je u umerenosti i razumevanju sopstvenih potreba. Preporučuje se da se posavetujete s nutricionistom ukoliko imate hronične bolesti ili specifične ciljeve u ishrani.