Viši sud u Novom Sadu vratio optužnicu za pad nadstrešnice na dopunu istrage

NADSTREŠNICA, TRAGEDIJA NOVI SAD, ŽELEZNIČKASTANICA

NOVI SAD – Viši sud u Novom Sadu danas je vratio na dopunu istrage optužnicu koja je podignuta protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu 1. novembra prošle godine.

Vanpretresno veće je donelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice, rekla je portparol Višeg suda u tom gradu Sanja Ćetojević.

Sud je naložio Višem javnom tužilaštvu u tom gradu da u roku od tri dana od dana prijema prepisa odluke donese naredbu o dopuni istrage sa nalozima u pogledu okolnosti koje zahtevaju dodatno razjašnjenje. Odluka suda, koja sadrži detaljno obrazloženje svih razloga zbog kojih je veće smatralo da je potrebno dopuniti istragu, danas je, kako je navela, poslata iz suda nadležnom tužilaštvu, svim okrivljenima i njihovim braniocima. Protiv ove naredbe stranke i drugi učesnici u postupku nemaju pravo žalbe.

U ovom trenutku predmet se vraća u fazu istrage, na dopunu istrage, radi boljeg razjašnjenja stvari kako bi se mogla ispitati osnovanost optužnice, rekla je Ćetojević. Ona je navela da je sudsko veće najpre detaljno analiziralo izuzetno obimnu optužnicu, kao i odredbe zakona i drugih propisa na koje se poziva javni tužilac u optužnici, a potom sa posebnom pažnjom analiziralo dokaze predložene od strane javnog tužioca, bez upuštanja u ocenu predloženih dokaza shodno odredbama ZKP u ovoj fazi postupka.

„Zatim je veće analiziralo detaljne i obimne navode odgovora na optužnicu koje su dostavili branioci svih okrivljenih“, rekla je Ćetojević. Ona je objasnila da je faza ispitivanja optužnice veoma značajna faza krivičnog postupka jer se u njoj utvrđuje da li je stepen sumnje da je neko lice izvršilo krivično delo, a po osnovu dokaza i navoda koje javni tužilac predlaže, podignut na nivo opravdane sumnje i dodala da tek kada se utvrdi da postoji opravdana sumnja, postupak prelazi u fazu prvostepenog suđenja.

Polazeći, pre svega, od krivičnih dela koja se okrivljenima stavljaju na teret i navedenih bitnih obeležja, blanketnih odredbi koje se navode u činjeničnom opisu optužnice, te propusta koje javni tužilac okrivljenima stavlja na teret, a u vezi sa navodima odbrana iznetih u odgovorima na optužnicu, vanpretresno veće je donelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice.

„Kako su se u javnosti pojavile određene netačne informacije vezane za rad ovog suda u kojima je, između ostalog, navedeno da sud nije postupao ažurno, da ovom pritvorskom predmetu nije dao prioritet u smislu naročite hitnosti, kao i druge neproverene i proizvoljne informacije, ovim putem želimo da u potpunosti demantujemo iznete navode i ukažemo na sled radnji suda koje su preduzete nakon podizanja optužnice, a sve kako bi se javnost uverila da je postupanje suda u ovom predmetu bilo u svemu u skladu sa zakonom, prioritetno i sa naročitom hitnošću, kao i posvešćenošću“, istakla je Ćetojević. Prilikom pada nadstrešnice 1. novembra prošle godine na licu mesta je stradalo 14 osoba, a tri su teško povređene, od kojih su dve kasnije podlegle povredama.

Optužnicu je podiglo Više javno tužilaštvo u tom gradu krajem prošle godine. Od 13 osumnjičenih, 10 se nalazi u pritvoru, još dve osumnjičene osobe se nalaze u kućnom pritvoru, a jedna od njih je bivši vršilac dužnosti generalne direktorke „Infrastruktura železnice Srbije“ Jelena Tanasković. Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić se brani sa slobode, jer mu je nakon nekoliko dana provedenih u pritvoru, sud ukinuo pitvor, usvojivši žalbu njegovog branioca. Optužnica je podignuta protiv J.T. bivšeg v.d. generalnog direktora ”Infrastruktura železnice Srbije”, G.V. bivšeg ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, A.D. bivšeg v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i N.Š. bivšeg generalnog direktora ”Infrastruktura železnice Srbije”, zbog osnova sumnje da su učinili krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.

Takođe, optužnicom su obuhvaćeni i S.N. odgovorni projektant građevinske konstrukcije, M.J. glavni projektant idejnog projekta, Lj.M.M. glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvestilac za konstrukcije Republičke revizione komisije, J.S.M. lice odgovorno za tehničku kontrolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovorna za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovorna za stručni nadzor, zbog sumnje da su učinili krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: