PIROT – Nekoliko železnickih vagona sa amonijakom prevrnulo se oko 17 sati na pruzi Niš – Dimitrovgrad.
Došlo je do isparavanja amonijaka, što je izazvalo i dimnu zavesu na autoputu.
Upućen je veći broj vozila svih dezurnih službi sa specijalnom opremom i zaštitom, a za saobraćaj je zatvoren autoput Niš-Dimitrovgrad kod Pirota.
Kako saznaje Blic, sedam osoba je povređeno.
Zbog iskliznuća, došlo je do curenja gasa i velike koncentracije gasa u atmosferi, pa nadležni apeluju na građane koji žive u blizini da ne napuštaju svoje domove i da ne izlaze napolje.
Takođe, saobraćaj između Pirota i Bele Palanke na autoputu i magistralnom putu je u prekidu zbog slabe vidljivosti, a alternativni putni pravac je preko sela Ponor.
Zbog zavese koja se formirala od isparenja amonijaka, nekoliko vozila je sletelo sa autoputa i trenutno nije moguće prići mestu nesreće.
U Niški Univerzitetski klinički centar primljeno je šest pacijenata zbog posledica trovanja amonijakom usled curenja iz cisterne koja je sletela sa pruge između Pirota i Bele Palanke.
“Četvoro je na odeljenju reanimacije a dvoje na odeljenju toksikologije. Svi su stabilnih vitalnih parametara sa nadražajnim simptomima i blagim hemijskim opekotinama. Svi su naši državljani”, saopšteno je iz niške bolnice.
Ukupno 51 osoba se javila večeras u bolnicu u Pirotu, prenosi Blic. Od toga, njih 7 njih je povređeno u nesrećama koje su izazvane curenjem amonijaka odnosno sletanjem sa puta, a jedan od njih je teže intoksiran i prebačen u KC Niš.
Ostali su se javili zbog simptoma trovanja, saznaje “Blic”, a dvoje ima teže simptome.
Kako se ponašati u slučaju curenja amonijaka
Gradski Štab za vanredne situacije Grada Pirota objavio je HITNO obaveštenje građanima Pirota o tome kako treba da se ponašaju u situacijama kada je došlo do curenja amonijaka i formiranja oblaka amonijaka, prenosie piroteske vesti.
Hodom napustiti ugroženu zonu ili stan kretanjem normalno u odnosu na pravac kretanja oblaka na udaljenost od jednog kilometra. Ako je otrovni oblak veoma blizu, stan ne napuštati, već preduzeti mere njegove hermetizacije, zatvaranja prozora i vrata, kretanje po stanu svesti na minimum, pripremiti maske sa tamponima od gaze ili druge tkanine.
Voditi računa da ne dospe u vodotokove (reni bunari, crpišta, reke, potoci itd, obzirom da je već u koncentranciji od 0.3 mg/l opasan za ribe i planktone. Izbegavati upotrebu vode za piće sa otvorenih nalazišta i javnih česmi, obzirom da se oblak amonijaka lako rasvara u vodi pa postoji mogućnost da se na ovaj način amonijak unese u organizam.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.