NOVI SAD – Od januara, publici Galerije matice srpske biće dostupna dela koja se retko ili gotovo nikako ne izlažu – oko 9 hiljada dela pohranjeno je u takozvanom “virtuelnom depou”, koji će na sajtu galerije moći da se razgleda od sledeće godine.
Projekat digitalizacije nacionalne baštine Galerija matice srpske radi u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu.
Više od devet hiljada dela od 17-tog veka do danas čuva se u depoima galerije u posebnim uslovima, u skladu sa svim muzeološkim i konzervatorskim preporukama i vrlo retko se izlažu u javnosti.
Uskoro će nam, zahvaljujući novim tehnologiljama, biti dostupna.
Saradnju sa Galerijom matice srpske u tom delikatnom poslu zaštite nasleđa, stručnjaci Fakulteta tehničkih nauka vide kao izazov i priliku da i sami unaprede svoje znanje, kaže profesor računarske grafike, Ratko Obradović.
“Većina stvari je moguća da se izvede a to nama daje motiv da uradimo konkretan projekat, da nešto izvedemo, realizujemo i pokažemo ljudima. U svakom od ovih projekata morali smo da koristimo neku novu tehnologiju koja je u svetu već standard.
To pomalo liči na prolazak kroz igrice i tako vidite ono čemu inače nemate nikakav pristup” rekao je Obradović i dodaje da će tako i mnogobrojni turisti koji posećuju Novi Sad imati priliku da vide deo naše kulturne baštine.
Galerija Matice srpske je ustanova koja čuva nacionalnu baštinu, ali istražuje i savremene formate zaštite i prezentacije te baštine, kaže upravnica, Tijana Palkovljević Bugarski.
“Projekat će imati nekoliko faza a to je sve priprema za novu stalnu postavku čije otvaranje planiramo za 2023. godinu.”
Albumi starih grafičkih listova i skicen blok Save šumanovića biće deo stalne postavke, od 2023-će. U planu je, kažu, i digitalizacija zbirke skulptura, koja se zbog kompleksnosti takođe retko izlaže.