Sve je više studija koje pokazuju da je vino pravi izvor zdravlja, i da njegova umerena konzumacija usporava i sprečava razvoj različitih bolesti i patoloških stanja.
Ovoj grupi studija pre nekoliko dana priključilo se i istraživanje koje je sproveo Raš univerzitet iz Čikaga, a koje pokazuje da vino i druge namirnice koje sadrže antioksidante po imenu flavonoli, može da uspori gubitak pamćenja u poznom životnom dobu.
Istraživanje je objavljeno 22. novembra u časopisu „Neurology“, a uključilo je 961 ispitanika koji su svake godine, tokom sedam godina, popunjavali upitnike o svom načinu života, i podvrgavali se testovima kako bi se utrvrdila stopa opadanja kognitivnih i memorijskih funkcija. Cilj istraživanja je bio da se utvrdi veza između konzumacije flavonola i memorijskih funkcija mozga, i to naročito kod starijih ljudi. Ispitanici su u proseku imali 81 godinu. Utvrđeno je da oni koji su konzumirali najviše flavonola, oko 15 miligrama dnevno, imaju i najveće šanse da u starosti imaju očuvane moždane funkcije.
Konkretno, flavonol po imenu kempferol – jedan od četiri kojima se studija bavila, a ostali su kvercetin, miricetin i izorhamnetin – pokazao se kao najznačajniji u prevenciji gubitka pamćenja, a vino je bogato ovom supstancom.
– Veoma je uzbudljivo to što je studija pokazala da naši izbori u pogledu ishrane mogu da utiču na usporavanje tempa kognitivnog opadanja – rekao je autor studije dr Tomas Holand, koji je naveo i da ljudi mogu da putem ishrane uzmu aktivno učešće u održavanju moždanog zdravlja.
Vino, naravno, nije jedini put ka zdravlju – voće, povrće i čaj sadrže mnogo flavonola, i njihova konzumacija, zajedno sa umerenim uživanjem u vinu, jedan su od ključeva za dobro zdravlje u starosti.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.