logo transparend vojvodina uzivo

Vibraciona energija šalje klasične vetroturbine u istoriju: ova turbina bez lopatica i džinovskih propelera, proizvodi više energije od 16 solarnih panela

Vibracione vetroturbine bez lopatica donose revoluciju u proizvodnji energije, smanjujući ekološki uticaj i povećavajući efikasnost u poređenju sa tradicionalnim vetroturbinama, prenosi Benchmark.

Vetrenjače trenutno čine 10,3% američke proizvodnje električne energije, a taj broj nastavlja da raste iz godine u godinu zahvaljujući podršci koju vlada SAD-a pruža ovoj tehnologiji. Međutim, svaka vetroturbina predstavlja rizik za lokalnu populaciju ptica i donosi druge probleme. Rešenje? Vibracione vetroturbine koje proizvode električnu energiju bez potrebe za ogromnim propelerima.

Iako su vetroturbine jedna od najboljih tehnologija za proizvodnju električne energije bez emisije gasova sa efektom staklene bašte, nisu bez određenih ekoloških uticaja, pa čak i zdravstvenih problema za obližnju populaciju. Studije uticaja za instalaciju vetroparkova postaju sve rigoroznije zbog izveštaja o smanjenju broja ptica.

Vrhunac održivosti je vibraciona energija: ovo je vetroturbina bez lopatica

Stotine ovih životinja stradaju u sudarima sa ogromnim propelerima dok lete u blizini vetroparkova, a bilo je slučajeva kada su ometale migracione rute. Takođe mogu uticati na sezone gnežđenja ptica I njihovog razmnožavanja. S druge strane, zdravstveni problemi poput migrena i nesanice prijavljeni su kod lokalne populacije ljudi, zbog niskofrekventne buke koju vetroturbine proizvode prilikom generisanja električne energije.

Za ove probleme, španska kompanija Bladeless Vortex, stvorila je izuzetno obećavajuće rešenje: stub visok 2,75 metara napravljen od fleksibilnih materijala koji osciluje kada vetar prolazi kroz njegovu cilindričnu strukturu. Na bazi se nalazi linearni generator koji nema pokretnih delova kao tradicionalna vetroturbina i takođe je jeftiniji.

Koliko efikasna može biti vetroturbina koja ne koristi lopatice ili turbine?

Tehnologija Bladeless Vortex bazira se na fenomenu koji se javlja kada vetar prolazi kroz cilindričnu strukturu, proizvodeći vrtloge sa obe strane cilindra u onome što je poznato kao “vrtložna indukcija vetra”. Ovo proizvodi oscilacije koje pokreću seriju zavojnica i magneta, stvarajući jednosmernu struju koja se može skladištiti u baterijama ili konvertovati u naizmeničnu struju.

Kompanija je predstavila dva modela: Vortex Nano, koji može generisati nekoliko vati za napajanje senzora i malih elektronskih uređaja i Vortex Tacoma, koji je visok skoro tri metra i dovoljno snažan za LED osvetljenje i male autonomne instalacije. Ideja je instalirati ovu vetroturbinu u okruženjima koja nisu pogodna za tradicionalne vetroturbine.

Plan kompanije je da stvori veće modele koji bi mogli proizvoditi 1 kW, što je dovoljno za pojedinačne kuće. Inženjeri kažu da bi mogli kreirati još veće modele za složenije instalacije u budućnosti. Za sada bi njihova primena bila komplementarna drugim izvorima energije kao što su solarni paneli, sa mogućnošću postavljanja u većem broju na dostupnim površinama.

Tradicionalne vetroturbine vs. Bladeless Vortex: troškovi, efikasnost i neophodni uslovi

Za razliku od tradicionalne vetroturbine, Bladeless Vortex ne zahteva pokretne delove, a njen jednostavan oblik čini je jednostavnijom i jeftinijom za proizvodnju. Takođe zahteva manje održavanja, što značajno povećava trajanje njenih komponenti.

S druge strane, direktna efikasnost pretvaranja energije je niža, iako se očekuje da će se ovaj faktor progresivno poboljšati sa svakim novim prototipom jer je tehnologija još u fazi razvoja. Takođe treba uzeti u obzir da je opseg brzine vetra pre nego što se uređaj mora isključiti da bi se izbegla šteta značajno manji, što za sada utiče na konzistentnost snabdevanja električnom energijom.

Amerika je jedna od zemalja koja proizvodi najveću količinu električne energije iz obnovljivih izvora, do te mere da se čak kaže da su proizveli previše obnovljive energije. Imajući to u vidu, nije iznenađujuće da će ovaj novi iberijski generator bez lopatica, uskoro biti prisutan u vetroparkovima sa vibracionom energijom širom zemlje, piše EcoNews.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.