Veštačka inteligencija može brzo i jeftino da proceni zdravlje useva iz vazduha

Snimci iz vazduha su nezaobilazna komponenta precizne poljoprivrede i farmere snabdevaju važnim informacijama vezanim za zdravlje useva i prinose.

Za snimanje useva, da bi se dobili validni snimci, upotrebljavaju se skupe, multispektralne kamere, zakačene za dronove. Međutim, kako prenosi sajt phys.org, prema  novoj studiji koju su izradili državni univerziteti u Ilinoisu i Misisipiju, u svrhu snimanja i praćenja useva mogu da se koriste i  standardne crveno-zeleno-plave (RGB) kamere u kombinaciji sa saznanjima koje poseduje veštačka inteligencija (AI).

Studija je pokazala da ovaj alternativni način snimanja i predikcije stanja useva može da bude podjednako efikasan uz drastično manje troškove.

Multispektralne kamere daju sliku u vidu različito obojenih mapa koje reprezentuju zdravstveno stanje useva. Farmeri lako mogu da čitaju ove mape i vide gde postoji problem. Delovi useva koji su zdravi obojeni su zeleno, dok se na delovima gde postoji problem pojavljuje crvena boja.

Uobičajeno, da bi se napravili ovakvi snimci, potrebno je imati kameru koja košta oko 5.000 dolara. Međutim, studija je pokazala da AI može da generiše i uspešno čita fotografije koje su napravljene jeftinom RGB kamerom okačenom na jeftin dron. To značajno smanjuje troškove.

Za izradu studije istraživači su sakupljali snimke useva kukuruza, soje i pamuka u različitim fazama razvoja i to sa obe kamere –multispektaralnom i RGB.
U svrhu testiranja kvaliteta snimaka koje je generisala AI, istraživači su od agronoma tražili da uporede snimke iste regije snimljene multispektralnom i običnom RGB kamerom. Agronomi nisu uočili razlike među snimcima i istakli su da bi doneli slične odluke na osnovu i jednih i drugih.

Stručnjaci ističu da slike dobijene na različite načine nisu potpuno iste, kao i da još uvek ne mogu sa sigurnošću reći da bi uvek i u svim okolnostima obezbedile jednake informacije. Međutim, veoma ohrabruje to što se do sličnih rezultata važnih za poljoprivrednu proizvodnju može doći i korišćenjem neuporedivo jeftinije tehnologije.

Snimci iz vazduha su veoma značajni, jer farmerima obezbeđuju informacije o delovima useva koje ne mogu da vide i na taj način pružaju mogućnost za donošenje boljih odluka o merama u proizvodnji.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.