Vernici danas slave Svetog Nikolu: “Prošarani smo hramovima, svi treba da odu na molitveno sabranje”

Danas, 19. decembra najveći broj pravoslavnih Srba slavi Krsnu slavu – Svetog Nikolu. Kada su u pitanju Krsne slave, ljudi često govore o običajima, a crkva ima učenje, a to učenje je nešto u čemu svi učestvujemo, ističe za Euronews Srbija sveštenik Gligorije Marković.

Govoreći o tome da li slavski kolač treba da se seče kod kuće ili u crkvi on ističe:

“Slavski kolač koji je naš molitveni prinos, koji je hleb, a hleb života je Hristos, vino – što je Njegova krv, žito – koje je se sprema za sve naše upokojene pretke da budu jedno u Hristu, bez obzira da li je žito mleveno ili u zrnu, to sve nije običaj, nego je to naš molitveni prinos. Molitveni prinos uvek uznosimo kao Crkva i u ime Crkve, a kod kuće sami seku samo oni koji nemaju mogućnost da dođu do crkve“.

Sveštenik podvlači da smo u današnje vreme “prošarani hramovima” i poziva sve vernike da odu na molitveno sabranje.

Treba, ostati na Liturgiji. Treba se pričestiti na dan svetitelja, zato što time postajemo pričasnici tela Hristovog. I onda ta trpeza koju imamo u kući nije prosto jelo i piće, nego je naša nebeska trpeza koju ovde na zemlji zajedno sa našim gostima pravimo i u njoj učestvujemo na trpezi svih generacija, budućih i prošlih”, objašnjava otac Gligorije Marković.

On podvlači da je ovaj praznik samo jedan deo iščekivanja najradosnije hrišćanskog praznika Božića.

“Trpeza je posna ne zato što smo primili to od neke babe ili dede, nego zato što u ovom periodu crkva propisuje post kao put ka onom događaju koji svi čekamo željno i koji se oseća i u vazduhu, jer je drugačije vreme – a to je Božić. Ovo je jedna od tih kockica putovanja ka Božiću i istovremeno kocka samo za sebe na koje možemo da stanemo, naš veliki svetitelj Sveti Nikola, kome se 2.000 godina hrišćani već mole“, kaže sveštenik.

Upitan koji je idealni poklon da se odnese porodici koja slavi, sveštenik ističe da je najveći poklon može biti radost koju donosimo u tu kuću.

Na kraju, otac Gligorije je svima poželeo srećnu slavu, čak i onima koji nisu pravoslavne vere:

“Svima srećna slava koji danas slave, a onima koji će biti u gostima, isto radostan dan, zato što je ovo praznik svih nas, i onih koji slave i onih koji ne slave. Pa i kod onih koji jesu pravoslavni, i kod onih koji nisu pravoslavni, proslavljamo praznik i jedni i drugi, zato što u radosti prema drugom nalazi se naša sopstvena radost. Ako to ne zaboravljamo, onda nam je život sjajan, zato što se uvek radujemo”.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.